Centralny Dom Technologii

Oferta

offer-img-adults

Dla dzieci i młodzieży

Zajęcia w Centralnym Domu Technologii realizowane są w metodyce STEAM. To innowacyjny model nauczania rozwijający kompetencje przyszłości takie jak umiejętności krytycznego i projektowego myślenia, dociekania i analizowania, współpracy i kreatywności. Budowanie tych kompetencji w ramach modelu STEAM odbywa się przez zdobywanie praktycznych umiejętności z zakresu nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki. Autorskie programy zajęć przygotowane są w oparciu o szereg konsultacji, doświadczenie i wiedzę merytoryczną zespołu programowego. 

W roku szkolnym 2022/23 mamy dla naszych uczniów dwie ścieżki edukacyjne:

Pierwszą kierujemy do uczniów warszawskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Oferta obejmuje cykl warsztatów w ramach projektu Cyfrowy Kierunkowskaz, dofinansowanego ze środków m. st. Warszawy.

Druga ścieżka jest kierowana do wszystkich szkół publicznych i obejmuje 90-cio minutowe, jednorazowe warsztaty dla klas. Tu dostępny jest szeroki wybór ciekawych scenariuszy dla uczniów w każdym wieku. 
 

Odwiedzając nas:

  • Dzieci i młodzież rozwiną swoje kompetencje cyfrowe i zgłębią świat nowych technologii.
  • Zobaczą, jak wykorzystywać nowe technologie w edukacji.
offer-img-adults
Cykl zajęć "Cyfrowy Kierunkowskaz"

Projekt "Cyfrowy Kierunkowskaz" realizowany jest w ramach Programu "Młodzi kompetentni warszawiacy w swoim mieście 2022-2023".

Warsztaty kierujemy do zorganizowanych grup uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych znajdujących się w obrębie m. st. Warszawy.

Przygotowaliśmy aż 6 kursów dla dzieci i młodzieży w różnym wieku (od 7 do 18 lat). 

Wszystkie kursy kształtują umiejętności przyszłości, takie jak współpraca z innymi, inteligencja emocjonalna, rozwiązywanie złożonych problemów, kompetencje cyfrowe, myślenie krytyczne oraz kreatywność.

Dodatkowo uczestnicy kursów:

- poznają podstawowe komendy programistyczne i nauczą się tworzyć proste, autonomiczne programy,
- poznają zasady działania obwodów elektrycznych i płytek programistycznych,
- poznają metody prowadzenia konsultacji miejskich i społecznych oraz idee społecznego projektowania przestrzeni,
- poznają zasady działania obwodów elektrycznych
- nauczą się konstruować i programować interaktywne neony,
- zaprogramują wirtualnego przewodnika po Warszawie lub system autonomicznego transportu miejskiego.

Serdecznie zapraszamy do rejestracji. Zgłoszenia dokonuje nauczyciel/opiekun.

Projekt Cyfrowy Kierunkowskaz w pigułce:

  • DLA KOGO: Grupy uczniów z warszawskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, dzieci i młodzież zamieszkała na terenie m. st. Warszawy.
  • CO: Kurs obejmujący do 4 lekcji realizowany podczas 2 spotkań warsztatowych po 90 minut każde. Do wyboru jedna z sześciu oferowanych ścieżek, dostosowanych do grupy wiekowej uczestników.
  • GDZIE: Zajęcia odbywają się stacjonarnie w naszej siedzibie przy ul. Kruczej 50 w Warszawie. Centralny Dom Technologii znajduje się na 1. piętrze budynku CeDeT. W przypadku kwarantanny/zdarzeń losowych dopuszczamy możliwość przeprowadzenia niektórych warsztatów w formie online lub hybrydowej.
  • KIEDY: Każda zarejestrowana grupa zobowiązuje się do uczestnictwa w pełnym kursie (np. 2 kolejne poniedziałki o godz. 9:00 lub 2 kolejne piątki o godz. 11:00). Program będziemy realizować do 30 czerwca 2023.
  • JAK ZAPISAĆ GRUPĘ: Zgłoszenia dokonuje nauczyciel/opiekun grupy poprzez kalendarz dostępny online pod linkiem: https://cdt.pl/informacje.html#kalendarz
  • ILE KOSZTUJE: Wszystkie zajęcia w ramach projektu Cyfrowy Kierunkowskaz są bezpłatne. Projekt Cyfrowy Kierunkowskaz jest współfinansowany ze środków Urzędu m. st. Warszawy.
Dzieci

Programowalne historie

W czasie kursu uczniowie zapoznają się z podstawami programowania wizualnego oraz zasadami tworzenia historii, opowieści oraz fabuł (np. fabuły gry komputerowej). Uczestnicy uczą się podstaw programowania w ogólnodostępnym środowisku Scratch Jr. Poznanie i wykorzystanie tej ogólnodostępnej aplikacji umożliwi również kontynuowanie rozpoczętej nauki programowania (w domu lub w szkole). Podczas pierwszych zajęć, uczestnicy stworzą historie dotyczące radzenia sobie z negatywnymi emocjami oraz bazujące na koncepcji porozumienia bez przemocy (NVC). Celem uczestników będzie refleksja nad tym czy programowanie może nam pomóc z radzeniu sobie ze złością w codziennym życiu i codziennych sytuacjach. Poznanie oprogramowania Scratch Jr. Podczas pierwszych zajęć, umożliwi poznanie kolejnych, bardziej zaawansowanych komend  programistycznych w dalszym toku nauki. Podczas drugich warsztatów, uczestnicy stworzą własną grę w programie Scratch Jr. wykorzystując przy tym pętle, instrukcje  warunkowe oraz wypracowaną wcześniej opowieść.

Dzieci

Wytrenuj swojego robota

W czasie kursu uczniowie zapoznają się z podstawami programowania wizualnego. Uczestnicy uczą się podstaw programowania w obszarze programowania robotów edukacyjnych. W trakcie pierwszych warsztatów w cyklu, uczestnicy poznają roboty edukacyjne Photon, podstawy programowania wizualnego oraz tworzą własne trasy przejazdu robotów, które następnie samodzielnie programują. Po poznaniu podstawowych komend ruchu i funkcjonalności robota, uczestnicy mogą przejść do bardziej zaawansowanych opcji programistycznych. W czasie drugich warsztatów uczestnicy programują „Robopsa” - wykorzystują pętle, instrukcje warunkowe oraz czujniki światła, dźwięku by stworzyć własny program „robota stróżującego”. Tworzenie programu „robopsa” reagującego na komendy, przybliży uczestnikom działanie „sztucznych inteligencji” oraz połączy naukę programowania z tematem dbania o nasze domowe zwierzęta. 

Roboty

Projektowanie miasta przyszłości

Kurs łączy edukację technologiczną i STEAM z zaangażowaniem w idee inteligentnego Miasta. Na pierwszych zajęciach, uczestnicy poznają podstawy projektowania i modelowania przestrzeni miejskiej w 3D - wcielając się w rolę badaczy i projektantów, uczestnicy zdiagnozują najważniejsze potrzeby mieszkańców Warszawy w kontekście przestrzeni miejskiej oraz zaprojektują park przyszłości, którego makietę zbudują w programie do modelowania 3D. Na drugim warsztacie, uczestnicy kursu poznają podstawy programowania oraz konstrukcji obwodów  elektrycznych za pomocą płytki rozwojowej Microbit oraz poprzez tworzenie interaktywnych neonów nawiązujących do historii Warszawy jako „stolicy neonów”.

Dzieci_Roboty

Klasa przyszłości

Kurs łączy edukację technologiczną i STEAM z zaangażowaniem w aranżacje przestrzeni wspólnych (np. szkolnej klasy). Uczestnicy poznają podstawy modelowania i druku 3D oraz obsługi drukarek. Podczas pierwszych warsztatów, uczestnicy zaprojektują własne doniczki do kwiatów (nawiązujące do architektury warszawy, historii szkoły, lub innych elementów lokalnej tożsamości). Wybrana przez nauczyciela doniczka zostanie wydrukowana w prototypowej formie przez obsługę Centralnego Domu Technologii na drukarce 3D. Na drugich warsztatach, uczestnicy kursu otrzymają wydrukowaną doniczkę oraz poznają podstawy programowania oraz konstrukcji obwodów elektrycznych za pomocą płytki rozwojowej Microbit. Z  wykorzystaniem płytki Microbit oraz zestawu czujników SmartHome, uczestnicy stworzą autonomiczny system mierzenia wilgotności i podlewania kwiatków. Kurs ten będzie wartościowy również dla nauczycieli, którzy chcą poznać zasady obsługi drukarki 3D.

uklad_elektroniczny

Robotyczny konstruktor

Robotyczny konstruktor to najnowsze zajęcia w ramach programu Centralnego DomuTechnologii. Podczas cyklu warsztatów, uczestnicy poznają definicję automatyzacji oraz uczą się o wykorzystywaniu robotyki w przemyśle, astronautyce, i medycynie, na przykładzie ramion robotycznych oraz mikrokontrolerów. Podczas pierwszych warsztatów uczestnicy poznają mikrokontrolery Microbit oraz złożą model ramienia robotycznego, które następnie zaprogramują przy użyciu Microbita, do wykonywania określonego programu w przykładowej fabryce robotów. Drugie zajęcia w cyklu, poświęcone zostaną stworzeniu programu sterowania ramieniem z wykorzystaniem funkcji zdalnego sterowania ) oraz tematyce robotycznych protez. Uczestnicy zaprogramują dwa mikrokontrolery, w tym jeden, który reagować będzie na ruch i zmiany położenia ręki. Poprzez umieszczenie kontrolera w rękawicy, uczestnicy będą mogli sterować robotem poprzez ruchy ręką. 

offer_image

Przyjazne miasto

Tematem tego cyklu jest wykorzystanie sztucznej inteligencji i aplikacji do poprawy życia w mieście. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z aplikacjami służącymi poprawie życia w mieście (min. warszawską aplikacją Warszawa 19115 czy belgijską aplikację Lomap) oraz zastanawiają się w jaki sposób mogą wesprzeć proces tworzenia aplikacji poprawiającej życie mieszkańców Warszawy. Podczas pierwszych zajęć, uczestnicy tworzą wirtualnego przewodnika po Warszawie w formie czatbota - Młodzież wybiera najważniejsze ich zdaniem miejsca w stolicy oraz potencjalne pytania, które użytkownicy mogą zadać wirtualnemu przewodnikowi warszawskiemu, by potem połączyć je wzajemnie w edytorze do tworzenia chatbotów. Podczas drugich zajęć, uczestnicy przyglądają się aplikacji Warszawa 19115 by potem, za pomocą procesu design thinking, zaproponować jej nowe funkcje i możliwości, skierowane do warszawskiej młodzieży. Uczestnicy warsztatu prototypują zaproponowane przez nich funkcjonalności oraz tworzą klikany prototyp nowej, udoskonalonej aplikacji.

Warsztaty jednorazowe dla klas

Jak co roku Centralny Dom Technologii w okresie roku szkolnego zaprasza na warsztaty technologiczne. Oferta bezpłatnych warszatów skierowana jest do grup zorganizowanych ze szkół publicznych.

W ofercie jest 7 scenariuszy, dostosowanych do wieku oraz zainteresowań grupy. Oferta warsztatów obejmuje dzieci w wieku od 7 do 18 lat oraz takie tematy jak programowanie, robotyka, projektowanie 3D, przedsiębiorczość oraz zrównoważony rozwój. Zajęcia trwają 90 minut, a udział w nich jest bezpłatny.

 

  • DLA KOGO: zorganizowane grupy uczniów ze Szkół Publicznych.
  • GDZIE: Centralny Dom Technologii, Warszawa ul. Krucza 50 (1 piętro).
  • KIEDY: Zajęcia organizujemy we wtorki, czwartki i piątki. Program będziemy realizować do 30 czerwca 2023.
  • JAK ZAPISAĆ GRUPĘ: obowiązuje rejestracja przez formularz online dostępny tutaj – https://outlook.office365.com/owa/calendar/CDTdlaklas@pfr.pl/bookings (o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń). 
Bajek Lema ciąg dalszy

Przeprawa robotów

Przeprawa robotów to nowa propozycja dla klas 1-3. Warsztaty poświęcone są tematowi konstruowania budowli użytkowych, takich jak mosty. Uczestnicy projektują i budują z klocków konstrukcyjnych własne mosty oraz konstrukcje przeznaczone dla robotów. Uczestnicy i uczestniczki warsztatów poznają na zajęciach najsłynniejsze mosty w Polsce oraz podstawowe figury geometryczne wykorzystywane w ich budowie. Zwieńczeniem zajęć jest test każdej konstrukcji poprzez przeprawę przezeń robota. Podczas warsztatów wykorzystywane są klocki konstrukcyjne Korbo oraz roboty Skribot. Warsztaty przeznaczone są dla grup do 15 osób.

Bajek Lema ciąg dalszy

Zaprogramuj swoją opowieść

Uczestnicy tworzą prostą animację, projektują i programują bohaterów swojej historii. Podczas zajęć przedstawiają różne sposoby radzenia sobie z uczuciem złości. Warsztat łączy naukę podstaw programowania wizualnego dla najmłodszych(w programie Scratch Jr.) z komunikacją bez przemocy (NVC).

Bajek Lema ciąg dalszy

Wyprawa robotów

Warsztat ma na celu zapoznanie uczestników z podstawami programowania robotów. Podczas zajęć uczestnicy samodzielnie wymyślą i zaprogramują trasę robota edukacyjnego. używając komend ruchu, reakcji, zmiany świateł i dźwięków. Po poznaniu wszystkich funkcji robota, grupa zastanowi się nad możliwością wyposażenia robota w zalążki sztucznej inteligencji - system samodzielnego podejmowania decyzji w oparciu o mechanizmy zmiennych i drzewek warunkowych lub w mechanizm autonomicznego omijania przeszkód.

Bajek Lema ciąg dalszy

Zrób swoją grę

Uczestnicy warsztatu tworzą swoją własną grę, ucząc się przy tym najważniejszych komend używanych w nauce programowania oraz metod analizy i poprawiania programistycznych błędów.

Bajek Lema ciąg dalszy

Ładne i praktyczne - warsztaty wzorów przemysłowych

To nowe warsztaty łączące edukację technologiczną i STEAM z tematem wzornictwa przemysłowego. Uczestnicy poznają podstawy projektowania i druku 3D oraz obsługi drukarek 3D. W czasie zajęć zaprojektowane zostaną modele doniczek do kwiatów (łączących funkcje użytkowe danego obiektu z wymyślonym przez uczestników wzornictwem i designem). Uczestnicy dowiedzą się również jak zapisywać i udostępniać efekty swoich prac oraz w jaki sposób mogą zastrzec stworzone przez siebie wzory i modele.

Centralny Dom Technologii realizuje warsztaty w ramach konkursu "Ambasador Szkolnej Wynalazczości", którego organizatorem jest Urząd Patentowy, a Parterem Fundacja PFR.

Bajek Lema ciąg dalszy

Robotyczny konstruktor

Robotyczny konstruktor to najnowsze zajęcia w ramach programu Centralnego Domu Technologii, których tematem jest wykorzystanie robotyki w przemyśle, astronautyce i medycynie, na przykładzie ramion robotycznych. Podczas warsztatów, uczestnicy poznają mikrokontrolery Microbit oraz złożą model ramienia robotycznego, które następnie zaprogramują do wykonywania określonego działania. Osoby biorące udział w warsztatach zaprogramują dwa mikrokontrolery, w tym jeden, który umożliwiać będzie sterowanie robotycznym ramieniem poprzez system gestów i przybicie piątki z robotem!

Bajek Lema ciąg dalszy

Cyfrowa przedsiębiorczość

Uczestnicy pracując w grupach stają się przedsiębiorcami – twórcami sklepu internetowego. Muszą przygotować strategię sprzedaży na podstawie dostępnych danych, a także podejmować decyzje biznesowe. Warsztaty łączą wiedzę o funkcjonowaniu e-commerce oraz biznesu i wspierają edukację z obszaru przedsiębiorczości.

 

Projekt naukowy "Ja i Robot"

Jesteśmy partnerem projektu naukowego realizowanego przez Human Tech Center Uniwersytetu SWPS. Jego celem jest sprawdzenie, jak dzieci reagują na robota w zależności od tego, czy jest on przedstawiany jako chłopak czy dziewczyna oraz czy zachował się wcześniej wobec nich asertywnie.

Na czym polega udział w projekcie? Dzieci uczestniczą w warsztatach edukacyjnych CDT. Ale wcześniej spotykają się ze studentkami Uniwersytetu SWPS i z robotami. W czasie spotkania są poproszeni o odpowiedź na proste pytania związane z odczuciami na temat robota – np. czy według nich robot może słyszeć, czy może być smutny albo czy może kłamać.

Po zakończeniu projektu, podzielimy się z Wami wynikami i wnioskami. Zapraszamy do śledzenia naszych profilów na mediach społecznościowych.

place-icon-1

Dla nauczycieli

Dla nauczycieli i edukatorów przygotowaliśmy cykl zajęć „Piątki dla nauczycieli w CDT”. W trakcie warsztatów online uczestnicy i uczestniczki – nauczyciele wszystkich poziomów kształcenia, w tym także szkół specjalnych, zdobędą wiedzę i umiejętności, które pomogą im w prowadzeniu efektywnej edukacji na odległość.

Odwiedzając nas:

  • Poznasz narzędzia wspierające przygotowanie i prowadzenie zajęć zdalnych.
  • Dowiesz się jak angażować uczniów i oceniać ich pracę, a także jak korzystać z nowych technologii w codziennej pracy dydaktycznej.
  • Uzyskasz wsparcie metodyczne i nauczysz się prowadzić zajęcia w nurcie STEAM.
  • Otrzymasz narzędzia dydaktyczne do pracy z dziećmi i młodzieżą.
  • Poznasz innych edukatorów, otwartych na wymianę doświadczeń.
about-img-3
Szkolenia online

"Piątki dla Nauczycieli w CDT", to cykl warsztatów online, który tworzymy w ścisłej współpracy z edukatorami, nauczycielami i praktykami. Tematyka zajęć idealnie odpowiada na aktualne potrzeby, dostarczając uczestnikom mnóstwa inspiracji.

Podczas warsztatów online „Piątki dla nauczycieli w CDT” uczestnicy zdobywają cenną wiedzę i umiejętności, które pomagają w prowadzeniu nowoczesnej i efektywnej edukacji. Pomagamy nauczycielom w motywowaniu swoich uczniów do nauki,oraz pokazujemy jak sprytnie włączać nowe technologie do procesu nauczania.

 

Wszystkie materiały są dostępne na naszym YouTube oraz w naszej Bazie Wiedzy.

 

Szkolenia Laboratorium Edukacji CDT 

Bezpłatne, dwudniowe stacjonarne szkolenia dla nauczycieli.

W ich trakcie poznasz między innymi praktyczne możliwości wykorzystania metody STEAM w sali szkolnej. Nauczysz się pracy z uczniami integrując: naukę (Science), technologię (Technology), inżynierię (Engineering), sztukę (Art) i matematykę (Mathematics).  

Podczas pierwszego dnia samodzielnie przejdziesz przez STEAMowy proces – od zdefiniowania problemu, aż po konstrukcję prototypowego rozwiązania. Oprócz metody STEAM przybliżymy Ci również inne metody tworzenia scenariuszy lekcji i działań edukacyjnych.  

Drugiego dnia poznasz od podstaw narzędzia i technologie, które możesz wykorzystać w STEAMowych lekcjach i projektach. skupimy się na jednym z trzech narzędzi: Drukarki 3D, Mikrokontrolery oraz Roboty edukacyjne.  

 

  • TEMAT: Mikrokontrolery
  • KIEDY: 13-14 marca (poniedziałek-wtorek) w godz. 9:00-15:00
  • GDZIE: Centralny Dom Technologii, ul. Krucza 50, Warszawa (I p. sala T i E)
  • JAK SIĘ ZAPISAĆ: Obowiązuje rejestracja przez formularz online dostępny tutaj https://forms.office.com/e/AxZea2KQKv – (o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń).

O kolejnych warsztatach będziemy informować już wkrótce.


Narzędzia używane w trakcie szkolenia dopasowane są do założeń programu Laboratoria przyszłości i pozwalają na poznanie obsługi technologii i narzędzi dostępnych w ramach tego programu.  
  
Szkolenia są współfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.  

offer-img-adults

Zajęcia dla seniorów

Projekt „Cyfrowi Debiutanci – oswajamy technologie” umożliwia osobom w dojrzałym wieku zdobycie nowych umiejętności w zakresie korzystania z nowych technologii i pomaga przełamać obawy związane z korzystaniem z nich.

Uczestników zajęć wprowadzamy w świat aplikacji, poczty elektronicznej i bezpieczeństwa w Internecie.

Prowadzimy bezpłatne kursy w formie online, a zgromadzone materiały udostępniamy w naszej Bazie Wiedzy.

Aby być na bieżąco z ofertą dla Cyfrowych Debiutantów, warto śledzić nasze kanały w mediach społecznościowych − zapraszamy na Fanpage Centralnego Domu Technologii na Facebooku.

Odwiedzając nas:

  • Nauczysz się podstaw, które pozwolą Ci świadomie korzystać z komputera i smartfona.
  • Rozwiniesz swoje kompetencje cyfrowe i zgłębisz wiedzę o nowych technologiach.
  • Zobaczysz, jak wykorzystywać dostępne aplikacje w życiu codziennym.
  • Poznasz zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.
offer-img-senior
Warsztaty online

W ramach projektu "Cyfrowi Debiutanci - Oswajamy Technologie" organizujemy warsztaty online. Spotkania są bezpłatne i trwają 90 minut. Ich uczestnicy uczą się podstaw bezpiecznego korzystania z komputera i smartfona, a także poznają przydatne aplikacje i popularne komunikatory.

 

 

Uczestnicy zajęć dowiedzą się:

- jak obsługiwać smartfon

- jak korzystać z przydatnych programów i aplikacji

- jak bezpiecznie poruszać się w internecie

- czym są media społecznościowe i jak z nich korzystać

- jak prosto i szybko załatwiać codzienne sprawy online.

 

W razie jakiś wątpliwości i pytań zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 694 813 219.

Korzystamy z cookies. Kontynuując wyrażasz zgodę na naszą  Politykę Prywatności i Cookies