Oferta
-
Dzieci i młodzież
Przejdź do ofertyOferta zajęć grupowych, podczas których uczniowie poznają nowe technologie i zobaczą, że nauka może być też świetną zabawą
-
Nauczyciele
Przejdź do ofertyRozwiń swoje umiejętności metodyczne i zaplanuj interaktywne zajęcia dla swoich uczniów
-
Seniorzy
Przejdź do ofertyOferta zajęć grupowych, podczas których seniorzy poznają nowe technologie i zobaczą, że nauka może być też świetną zabawą
Dla dzieci i młodzieży
Oferta warsztatów CDT jest bezpłatna dla szkół publicznych i realizowana jest w formie zdalnej lub hybrydowej. Zajęcia w CDT realizowane są w duchu STEAM. To innowacyjny model nauczania rozwijający kompetencje przyszłości takie jak umiejętności krytycznego i projektowego myślenia, dociekania i analizowania, współpracy i kreatywności. Budowanie tych kompetencji w ramach modelu STEAM odbywa się przez zdobywanie praktycznych umiejętności z zakresu nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki. Autorskie programy zajęć przygotowane są w oparciu o szereg konsultacji, doświadczenie i wiedzę merytoryczną zespołu programowego.
Czas trwania zajęć: 90 minut.
Regulamin na zajęcia dla szkół i grup zorganizowanych
Odwiedzając nas:
- Rozwiniesz swoje kompetencje cyfrowe i zgłębisz świat nowych technologii.
- Zobaczysz, jak efektywnie wykorzystywać nowe technologie w edukacji swojej i swojego dziecka.
- Spędzisz miło czas ze znajomymi oraz poznasz nowe osoby, biorąc udział w organizowanych przez nas wydarzeniach.

Lekcje z CDT to nagrania dla dzieci i młodzieży realizowane przez Centralnego Domu Technologii. Utrwalamy wiedzę z przedmiotów szkolnych, ale także uczymy całkiem nowych umiejętności w zakresie programowania, projektowania 3D, cyberbezpieczeństwa, robotyki oraz innych kompetencji przyszłości.
Wszyskie nagrania są dostępne na naszym kanale na YT www.youtube.com/LekcjezCDT

Wyprawa Robotów
Uczestnicy i uczestniczki zapoznają się z podstawami programowania robotów. Poprzez swobodną zabawę poznajemy edukacyjne roboty Photon oraz ich możliwości. Wspólnie programujemy trasę robota wokół toru przeszkód. Po poznaniu funkcji robota, grupa zastanawia się nad możliwością wyposażenia go w sztuczną inteligencję. Na potrzeby warsztatów dostarczamy roboty wraz z tabletami.
Zapraszamy do zapoznania się z instukcją.

Zaprogramuj swoją opowieść
Szkoła 2.0 to zajęcia w przystępny i angażujący sposób zapoznające z podstawami modelowania 3D. Uczestnicy i uczestniczki zajęć wcielą się na nich w rolę projektantów szkoły przyszłości oraz zmierzą z wyzwaniem zaprojektowania budynku szkoły dostępnej i przyjaznej dla wszystkich. W ramach pracy nad zadaniem poznają przy tym podstawy projektowania 3D oraz dowiedzą się o możliwościach późniejszego wykorzystania stworzonych przez siebie modeli (Druk 3D, rzeczywistość wirtualna, rzeczywistość rozszerzona).

Zaprojektuj Szkołę marzeń
Uczestnicy i uczestniczki poznają podstawy modelowania 3D w programach takich jak Tinkercad lub Playground oraz wykorzystania tej technologii. Uczestnicy i uczestniczki zajęć wcielają się na nich w rolę projektantów szkoły przyszłości. Zajęcia przeprowadzają od etapu badania potrzeb przez projektowanie techniczne aż po produkcję prototypu rozwiązania.

Zrób swoją grę
Warsztaty uczące podstaw programowania w oparciu o „gamingowe” zainteresowania młodzieży. Podczas warsztatu rozmawiamy o naszych ulubionych grach oraz pracujemy w programie Scratch, poznając możliwości jej modyfikacji. Uczestnicy i uczestniczki warsztatu tworzą swoją własną grę, ucząc się przy tym najważniejszych komend używanych w nauce programowania oraz metod analizy i poprawiania programistycznych błędów.

Cyfrowa przedsiębiorczość
Uczestnicy pracując w grupach staną się przedsiębiorcami, którzy będą musieli przygotować strategię sprzedaży na podstawie konkretnych danych, podejmować konkretne biznesowe decyzje. Zajęcia łączą wiedzę o funkcjonowaniu e-commerce oraz przedsiębiorstw i tworzą przyszłych rekinów biznesu.

Odkryj cyberświat
Uczestnicy i uczestniczki poznają język Colobot. Zajęcia to wstęp do programowania tekstowego. Odbiorcy samodzielnie projektują robota, który może uratować życie człowieka na misji w kosmosie. Poprzez angażujące zadania uczestnicy i uczestniczki uwalniają swoja kreatywność i poznają siłę technologii w atrakcyjnej formie poprzez wykorzystanie mechanizmów grywalizacji i interaktywnej gry.

L.E.M. Bot
Podczas zajęć uczestnicy samodzielnie zaprogramują swoje własne chatboty „opowiadające” zaprojektowaną przez siebie historię. Uczestnicy poznają najważniejsze elementy, bohaterów, historie i zagadnienia w bajkach Lema. Stworzone przez uczestników fragmenty fan-fiction zostaną następnie zaprogramowane w chatbocie umożliwiając tym samym tworzenie wielowątkowej historii, w której wybór czytelnika kształtuje jej dalszy ciąg. Obok poznania twórczości Lema, uczestnicy warsztatów uczą się również podstaw tworzenia prostego chatbota tworzonego w aplikacji LandBot.

Bajek Lema ciąg dalszy
Nauka podstaw programowania, ale też rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia, tworzenia i opowiadania historii, a także rozwiązywania problemów. Podczas zajęć uczestnicy samodzielnie zaprogramują stworzone przez siebie historie. Bohaterem bajki Skarby Króla Biskalara Stanisława Lema, jest postać konstruktora Kreacjusza. Uczestnicy, niczym bajkowy Kreacjusz, będą mieli przed sobą zadania, które za pomocą interfejsu programowania wizualnego w programie Scratch Jr, będa musieli zaprogramować i rozwinąć historię według swojego pomysłu. W czasie warsztatów edukatorzy wyjaśniają również poszczególne zagadnienia naukowe obecne w twórczości Stanisława Lema.
Wyprawa robotów to warsztaty dla klas I-III szkoły podstawowej odbywające się w formie hybrydowej. Na czas warsztatów dostarczamy do szkoły roboty edukacyjne wraz z tabletami, a łączymy się w sposób zdalny.
W czasie warsztatów „Wyprawa robotów” zapoznajemy uczestników i uczestniczki z podstawami programowania robotów, a także zastanawiamy się jakie roboty znamy oraz w jaki sposób komunikują się z ludźmi. Poprzez swobodną zabawę poznajemy edukacyjne roboty oraz ich możliwości - wspólnie programujemy trasę robota wokół toru przeszkód. Po poznaniu funkcji robota, grupa zastanawia się nad możliwością wyposażenia robota w sztuczną inteligencję.
W miesiącach luty i marzec odbyły się 44 warsztaty „Wyprawa robotów”, w których wzięło udział prawie 900 uczniów.
Marta C.
"Jako nauczyciel jestem pełna podziwu dla zaangażowania prowadzących w zajęcia, za ogromną cierpliwość oraz za umiejętność "złapania" fajnego kontaktu z klasą w trudnych onlinowych czasach. Uczniowie również wyrażali się meeega pozytywnie co do zadań, pytając czy będą następne. Lekcje są krótkie, konkretne, za to dają uczniom możliwość wykonania zadania, jest czas na konsultacje, rozmowę, na krótki fajny żarcik. Wiedza uczniów zostaje poszerzona, uporządkowana i utrwalona. Zapisując klasy na lekcje nie miałam cienia wątpliwości, że będą fajne - w realu byłam z klasą moją u Państwa na zajęciach w lutym 2020 roku przed tą pandemią."
Barbara K.
„Zajęcia były bardzo ciekawe i twórcze, dzieci były nimi zachwycone. Takie zajęcia rozwijają wyobraźnię dzieci, uczą skupienia się, uważnego słuchania, planowania swoich działań. Świetna sprawa! ”

Donata K.
„Bardzo serdecznie dziękujemy za wspaniałe, kreatywne i angażujące warsztaty. Dzieci były zachwycone. Do dzisiaj wspominają jak było fajnie i pytają czy możemy to powtórzyć. Bardzo się cieszę, że pomimo pandemii i niewielu możliwości zorganizowania dla nich ciekawego wydarzenia, mieliśmy okazję to zmienić. Jeszcze raz wielkie dzięki i proszę przyjąć nasze ogromne wyrazy uznania!”
Joanna M.
„Byliśmy bardzo zadowoleni z warsztatów! Dla dzieci to była dopiero gratka! Dużo zabawy i radości, ale przy okazji i nauki. Dzieci współpracowały w zespołach, pochłonięte programowaniem. To były zajęcia na miarę XXI wieku. Prowadzący tłumaczyli dzieciom każde zadanie, z ogromną cierpliwością odpowiadali na pytania i wątpliwości. Dziękuję ogromnie w imieniu swoim i klasy.”
Dla nauczycieli
Dla nauczycieli i edukatorów przygotowaliśmy cykl zajęć „Piątki dla nauczycieli w CDT”. W trakcie warsztatów online uczestnicy i uczestniczki – nauczyciele wszystkich poziomów kształcenia, w tym także szkół specjalnych, zdobędą wiedzę i umiejętności, które pomogą im w prowadzeniu efektywnej edukacji na odległość.
Odwiedzając nas:
- Poznasz narzędzia wspierające przygotowanie i prowadzenie zajęć zdalnych.
- Dowiesz się jak angażować uczniów i oceniać ich pracę, a także jak korzystać z nowych technologii w codziennej pracy dydaktycznej.
- Uzyskasz wsparcie metodyczne i nauczysz się prowadzić zajęcia w nurcie STEAM.
- Otrzymasz narzędzia dydaktyczne do pracy z dziećmi i młodzieżą.
- Poznasz innych edukatorów, otwartych na wymianę doświadczeń.

Piątki dla Nauczycieli w CDT, to cykl warsztatów, podczas których pokazujemy jak wykorzystywać nowe technologie w codziennej pracy z uczniami.

„Indywidualizacja procesu kształcenia – garść praktycznych rozwiązań i pomysłów”
Porozmawiamy o tym, jak wygląda proces kształcenia i w jaki sposób możemy organizować środowisko sprzyjające uczeniu się w zgodzie ze zróżnicowanymi potrzebami i możliwościami uczniów i nauczycieli. Pokażemy jak przechodzić od kultury nauczania do kultury uczenia się. Podczas spotkania przyjrzymy się różnym podejściom do indywidualizacji procesy kształcenia. Zostaną przedstawione pomysły ułatwiające indywidualizowanie procesu nauczania w praktyce (m.in. wykorzystanie metody story-line, gamifikacji, edukacyjnych szybkich randek, lapbooków, edukacyjnych kapsuł czasu, programów takich jak „Odyseja Umysłu” lub „Destination Imagination” itp.).
Szkolenie odbędzie się w najbliższy piątek, 26 marca 2021 r., o godz. 17:00.
Prowadzi: Dr Magdalena Christ

„Metody coachingowe w edukacji”
Metody coachingowe mogą być z powodzeniem włączane do różnorodnych działań edukacyjnych, a szczególnie wychowawczych. Podczas warsztatów powiemy jak stosowanie wybranych metod coachingowych w działaniach edukacyjnych może mieć pozytywny wpływ wychowawczy. Będzie o specyfice typu komunikacji opartej na pytaniach otwartych oraz użyciu modeli usprawniających wdrażanie celowych i przemyślanych zmian. Webinarium będzie zatem też okazją do ukazania korzyści jakie wynikają z korzystania z metod coachingowych w edukacji.
Szkolenie odbędzie się w piątek, 09 kwietnia 2021 r., o godz. 17:00.
Prowadzi: Dr Agnieszka Woszczyk

Nowe technologie w pracy nauczyciela
Jeżeli nie miałeś okazji uczestniczyć w webinarach, to nic straconego! Odwiedź Nasz profil na You Tube.
Podczas spotkań można poznać otwarte zasoby edukacyjne, w tym: bezpłatne narzędzia do tworzenia interaktywnych ćwiczeń wraz z instrukcją korzystania z nich, porozmawiamy o najlepszych sposobach na udostępnianie uczniom interaktywnych materiałów edukacyjnych, a także podpowiemy jak aktywizować uczniów i oceniać ich pracę w czasie zajęć zdalnych.
Zapraszamy do obejrzenia nagrania z ostatnich webinarów:
Edukacja zdalna w szkole podstawowej
Nauczanie z wykorzystaniem Otwartych Zasobów Edukacyjnych
Narzędzia i generatory do tworzenia materiałów edukacyjnych
Elektroniczne książeczki i komiksy, czyli wirtualne opowieści
Jak budować relację z uczniami podczas edukacji zdalnej
Budowanie współpracy grona pedagogicznego w modelu zdalnym
Dizajn, zrównoważony rozwój, technologia
Kreatywne i interaktywne ćwiczenia z Bożym Narodzeniem w tle
Wychowawca w nauczaniu zdalnym
Energizery i przerywniki w trakcie lekcji online
Autorytet inaczej. Jak traktować uczniów, żeby być słuchanym?
Plastyka w czasach zdalnego nauczania jako wyzwanie i możliwość
Zajęcia dla seniorów
CDT jest miejscem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z nowymi technologiami. Z nami nauczysz się podstaw, które pozwolą Ci świadomie korzystać z najnowszych cyfrowych odkryć. Poprzez cykl warsztatów dla cyfrowych debiutantów pokażemy, w jaki sposób technologia może pomóc Ci w codziennym życiu i przełamać obawy związane z korzystaniem z nich. Wprowadzimy Cię w świat aplikacji, poczty elektronicznej i bezpieczeństwa w Internecie.
Warsztaty odbywają się online w każdy poniedziałek o godz. 12. Żeby w nich uczestniczyć wystarczy zapisać się na Fanpage Centralnego Domu Technologii na Facebooku.
Odwiedzając nas:
- Nauczysz się podstaw, które pozwolą Ci świadomie korzystać z nowych technologii.
- Rozwiniesz swoje kompetencje cyfrowe i zgłębisz świat nowych technologii.
- Zobaczysz, jak wykorzystywać nowe technologie w życiu codziennym.

Na warsztaty, które prowadzimy online „Cyfrowi Debiutanci” zapraszamy osoby, które dopiero wkraczają w świat nowych technologii. Podczas spotkania uczestnicy poznają podstawy używania smartfona i komputera. Dowiedzą się, w jaki sposób skonfigurować urządzenie pod swoje potrzeby, jak instalować aplikacje i z nich korzystać, poznają zasady bezpiecznego poruszania się po Internecie i nauczą się, jak korzystać z zasobów sieciowych. Uczestnicy korzystają z własnych urządzeń mobilnych i komputerów.
Warsztaty odbywają się online w każdy poniedziałek o godz. 12. Żeby w nich uczestniczyć wystarczy zapisać się na Fanpage Centralnego Domu Technologii na Facebooku.

Smartfon z bliska
Na warsztatach dowiesz się, jak działa smartfon, jakie są jego istotne parametry oraz jak dostosować ustawienia, aby korzystanie z niego było proste i przyjemne.

Przewodnik po internecie
Zapoznasz się z podstawami korzystania z Internetu za pomocą smartfona. Nauczysz się bezpiecznego korzystania aplikacji mobilnych oraz dowiesz się, jak realnie chronić się przed zagrożeniami w sieci.

Kreatywne aplikacje
Dowiesz się, jak korzystać z aplikacji ułatwiających życie codzienne, ale poznasz też takie, które dostarczą Ci rozrywki lub będą wsparciem kreatywnym.

Spotkanie w sieci
Przećwiczysz używanie poczty elektronicznej i najpopularniejszych komunikatorów internetowych. Dowiesz się, jak mądrze używać mediów społecznościowych i pozostać w kontakcie z bliskimi za pośrednictwem Internetu.
Konsultacje technologiczne to indywidualne spotkania przeznaczone dla każdego kto chciałby dowiedzieć się więcej na temat nowych technologii lub ma pytania dotyczące codziennego użytkowania popularnych urządzeń i narzędzi takich jak smartfon, komputer czy aplikacje internetowe. Konsultacje trwają po 20 minut i odbywają się w poniedziałki w godzinach od 13:10 do 14:10.

Zapisy
Konsultację technologiczne prowadzi nasz edukator Tomasz Piątek. Podczas 20- minutowego indywidualnego spotkania każdy może zadać mu pytania czy po prostu porozmawiać o nowych technologiach i dowiedzieć się o nich jeszcze więcej.
Zapisu na konsultacje można dokonać poprzez formularz lub pod numerem telefonu
665 470 554.
Odwiedzając nas:
- Zorganizujesz własną konferencję z transmisją do internetu.
- Poznasz najnowsze technologie i możliwości, jakie dają.
- Weźmiesz udział w wydarzeniach edukacyjnych i praktycznych warsztatach.
- Staniesz się członkiem uzupełniającej się wzajemnie społeczności.
