Centralny Dom Technologii

Oferta

offer-img-adults

Dla dzieci i młodzieży

Zajęcia w Centralnym Domu Technologii realizowane są w metodyce STEAM. To innowacyjny model nauczania rozwijający kompetencje przyszłości takie jak umiejętności krytycznego i projektowego myślenia, dociekania i analizowania, współpracy i kreatywności. Budowanie tych kompetencji w ramach modelu STEAM odbywa się przez zdobywanie praktycznych umiejętności z zakresu nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki. Autorskie programy zajęć przygotowane są w oparciu o szereg konsultacji, doświadczenie i wiedzę merytoryczną zespołu programowego. 

W roku szkolnym 2022/23 mamy dla naszych uczniów dwie ścieżki edukacyjne:

Pierwszą kierujemy do uczniów warszawskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Oferta obejmuje cykl warsztatów w ramach projektu Cyfrowy Kierunkowskaz, dofinansowanego ze środków m. st. Warszawy.

Druga ścieżka jest kierowana do wszystkich szkół publicznych i obejmuje 90-cio minutowe, jednorazowe warsztaty dla klas. Tu dostępny jest szeroki wybór ciekawych scenariuszy dla uczniów w każdym wieku. 
 

Odwiedzając nas:

 • Dzieci i młodzież rozwiną swoje kompetencje cyfrowe i zgłębią świat nowych technologii.
 • Zobaczą, jak wykorzystywać nowe technologie w edukacji.
Regulamin dla szkół Oferta Edukacyjna
offer-img-adults
Cykl zajęć "Cyfrowy Kierunkowskaz"

Projekt "Cyfrowy Kierunkowskaz" realizowany jest w ramach Programu "Młodzi kompetentni warszawiacy w swoim mieście 2022-2023".

Warsztaty kierujemy do zorganizowanych grup uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych znajdujących się w obrębie m. st. Warszawy.

Przygotowaliśmy aż 6 kursów dla dzieci i młodzieży w różnym wieku (od 7 do 18 lat). 

Wszystkie kursy kształtują umiejętności przyszłości, takie jak współpraca z innymi, inteligencja emocjonalna, rozwiązywanie złożonych problemów, kompetencje cyfrowe, myślenie krytyczne oraz kreatywność.

Dodatkowo uczestnicy kursów:

- poznają podstawowe komendy programistyczne i nauczą się tworzyć proste, autonomiczne programy,
- poznają zasady działania obwodów elektrycznych i płytek programistycznych,
- poznają metody prowadzenia konsultacji miejskich i społecznych oraz idee społecznego projektowania przestrzeni,
- poznają zasady działania obwodów elektrycznych
- nauczą się konstruować i programować interaktywne neony,
- zaprogramują wirtualnego przewodnika po Warszawie lub system autonomicznego transportu miejskiego.

Projekt Cyfrowy Kierunkowskaz w pigułce:

Dla kogo? Grupy uczniów z warszawskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, dzieci i młodzież zamieszkała na terenie m. st. Warszawy.

Co? Kurs obejmujący do 4 lekcji realizowany podczas 2 spotkań warsztatowych po 90 minut każde. Do wyboru jedna z sześciu oferowanych ścieżek, dostosowanych do grupy wiekowej uczestników.

Gdzie? Zajęcia odbywają się stacjonarnie w naszej siedzibie przy ul. Kruczej 50 w Warszawie. Centralny Dom Technologii znajduje się na 1. piętrze budynku CeDeT. W przypadku kwarantanny/zdarzeń losowych dopuszczamy możliwość przeprowadzenia niektórych warsztatów w formie online lub hybrydowej.

Kiedy? Rejestrację rozpoczynamy 5 września 2022. Każda zarejestrowana grupa zobowiązuje się do uczestnictwa w pełnym kursie (np.2 kolejne poniedziałki o godz. 9:00 lub 2 kolejne piątki o godz. 11:00). Program realizowany jest do 30 czerwca 2023. 

Jak się zapisać? Zapisy przyjmujemy od 5 września 2022 od godz. 12:00 za pośrednictwem kalendarza/formularza, w którym zgłoszenia dokonuje nauczyciel/opiekun grupy. Zajęcia rozpoczną się z dniem 12 września 2022. Link do zapisów: (udostępnimy wkrótce)

Ile to kosztuje? Wszystkie zajęcia w ramach projektu Cyfrowy Kierunkowskaz są bezpłatne. Projekt Cyfrowy Kierunkowskaz jest współfinansowany ze środków Urzędu m. st. Warszawy.

Dzieci

Programowalne historie

W czasie kursu uczniowie zapoznają się z podstawami programowania wizualnego oraz zasadami tworzenia historii, opowieści oraz fabuł (np. fabuły gry komputerowej). Uczestnicy uczą się podstaw programowania w ogólnodostępnym środowisku Scratch Jr. Poznanie i wykorzystanie tej ogólnodostępnej aplikacji umożliwi również kontynuowanie rozpoczętej nauki programowania (w domu lub w szkole). Podczas pierwszych zajęć, uczestnicy stworzą historie dotyczące radzenia sobie z negatywnymi emocjami oraz bazujące na koncepcji porozumienia bez przemocy (NVC). Celem uczestników będzie refleksja nad tym czy programowanie może nam pomóc z radzeniu sobie ze złością w codziennym życiu i codziennych sytuacjach. Poznanie oprogramowania Scratch Jr. Podczas pierwszych zajęć, umożliwi poznanie kolejnych, bardziej zaawansowanych komend  programistycznych w dalszym toku nauki. Podczas drugich warsztatów, uczestnicy stworzą własną grę w programie Scratch Jr. wykorzystując przy tym pętle, instrukcje  warunkowe oraz wypracowaną wcześniej opowieść.

Bajek Lema ciąg dalszy

Wytrenuj swojego robota

W czasie kursu uczniowie zapoznają się z podstawami programowania wizualnego. Uczestnicy uczą się podstaw programowania w obszarze programowania robotów edukacyjnych. W trakcie pierwszych warsztatów w cyklu, uczestnicy poznają roboty edukacyjne Photon, podstawy programowania wizualnego oraz tworzą własne trasy przejazdu robotów, które następnie samodzielnie programują. Po poznaniu podstawowych komend ruchu i funkcjonalności robota, uczestnicy mogą przejść do bardziej zaawansowanych opcji programistycznych. W czasie drugich warsztatów uczestnicy programują „Robopsa” - wykorzystują pętle, instrukcje warunkowe oraz czujniki światła, dźwięku by stworzyć własny program „robota stróżującego”. Tworzenie programu „robopsa” reagującego na komendy, przybliży uczestnikom działanie „sztucznych inteligencji” oraz połączy naukę programowania z tematem dbania o nasze domowe zwierzęta. 

Bajek Lema ciąg dalszy

Projektowanie miasta przyszłości

Kurs łączy edukację technologiczną i STEAM z zaangażowaniem w idee inteligentnego Miasta. Na pierwszych zajęciach, uczestnicy poznają podstawy projektowania i modelowania przestrzeni miejskiej w 3D - wcielając się w rolę badaczy i projektantów, uczestnicy zdiagnozują najważniejsze potrzeby mieszkańców Warszawy w kontekście przestrzeni miejskiej oraz zaprojektują park przyszłości, którego makietę zbudują w programie do modelowania 3D. Na drugim warsztacie, uczestnicy kursu poznają podstawy programowania oraz konstrukcji obwodów  elektrycznych za pomocą płytki rozwojowej Microbit oraz poprzez tworzenie interaktywnych neonów nawiązujących do historii Warszawy jako „stolicy neonów”.

Dzieci

Klasa przyszłości

Kurs łączy edukację technologiczną i STEAM z zaangażowaniem w aranżacje przestrzeni wspólnych (np. szkolnej klasy). Uczestnicy poznają podstawy modelowania i druku 3D oraz obsługi drukarek. Podczas pierwszych warsztatów, uczestnicy zaprojektują własne doniczki do kwiatów (nawiązujące do architektury warszawy, historii szkoły, lub innych elementów lokalnej tożsamości). Wybrana przez nauczyciela doniczka zostanie wydrukowana w prototypowej formie przez obsługę Centralnego Domu Technologii na drukarce 3D. Na drugich warsztatach, uczestnicy kursu otrzymają wydrukowaną doniczkę oraz poznają podstawy programowania oraz konstrukcji obwodów elektrycznych za pomocą płytki rozwojowej Microbit. Z  wykorzystaniem płytki Microbit oraz zestawu czujników SmartHome, uczestnicy stworzą autonomiczny system mierzenia wilgotności i podlewania kwiatków. Kurs ten będzie wartościowy również dla nauczycieli, którzy chcą poznać zasady obsługi drukarki 3D. 

Microbit

Robotyczny konstruktor

Robotyczny konstruktor to najnowsze zajęcia w ramach programu Centralnego DomuTechnologii. Podczas cyklu warsztatów, uczestnicy poznają definicję automatyzacji oraz uczą się o wykorzystywaniu robotyki w przemyśle, astronautyce, i medycynie, na przykładzie ramion robotycznych oraz mikrokontrolerów. Podczas pierwszych warsztatów uczestnicy poznają mikrokontrolery Microbit oraz złożą model ramienia robotycznego, które następnie zaprogramują przy użyciu Microbita, do wykonywania określonego programu w przykładowej fabryce robotów. Drugie zajęcia w cyklu, poświęcone zostaną stworzeniu programu sterowania ramieniem z wykorzystaniem funkcji zdalnego sterowania ) oraz tematyce robotycznych protez. Uczestnicy zaprogramują dwa mikrokontrolery, w tym jeden, który reagować będzie na ruch i zmiany położenia ręki. Poprzez umieszczenie kontrolera w rękawicy, uczestnicy będą mogli sterować robotem poprzez ruchy ręką. 

Dzieci

Przyjazne miasto

Robotyczny konstruktor to najnowsze zajęcia w ramach programu Centralnego DomuTechnologii. Podczas cyklu warsztatów, uczestnicy poznają definicję automatyzacji oraz uczą się o wykorzystywaniu robotyki w przemyśle, astronautyce, i medycynie, na przykładzie ramion robotycznych oraz mikrokontrolerów. Podczas pierwszych warsztatów uczestnicy poznają mikrokontrolery Microbit oraz złożą model ramienia robotycznego, które następnie zaprogramują przy użyciu Microbita, do wykonywania określonego programu w przykładowej fabryce robotów. Drugie zajęcia w cyklu, poświęcone zostaną stworzeniu programu sterowania ramieniem z wykorzystaniem funkcji zdalnego sterowania ) oraz tematyce robotycznych protez. Uczestnicy zaprogramują dwa mikrokontrolery, w tym jeden, który reagować będzie na ruch i zmiany położenia ręki. Poprzez umieszczenie kontrolera w rękawicy, uczestnicy będą mogli sterować robotem poprzez ruchy ręką. 

Rejestracja na cykl zajęć "Cyfrowy Kierunkowskaz"

Serdecznie zapraszamy do rejestracji. Zgłoszenia dokonuje nauczyciel/opiekun poprzez formularz REJESTRACJA

Udostępniamy dla Państwa możliwość zapisu na zajęcia zaplanowane do końca października.

Warsztaty jednorazowe dla klas

Jak co roku Centralny Dom Technologii w okresie roku szkolnego zaprasza na warsztaty technologiczne. Oferta bezpłatnych warszatów skierowana jest do grup zorganizowanych ze szkoł publicznych.

W ofercie jest ponad 10 scenariuszy, dostosowanych do wieku oraz zainteresowań grupy. Oferta warsztatów obejmuje dzieci w wieku od 7 do 18 lat oraz takie tematy jak programowanie, robotyka, projektowanie 3D, przedsiębiorczość oraz zrównoważony rozwój. Zajęcia trwają 90 minut, a udział w nich jest bezpłatny.

REJESTRACJA: od 7 września 2022 r. od godz. 12:00
KIEDY: zajęcia ruszają od 12 września do 30 listopada 2022 r.
GDZIE: Centralny Dom Technologii, Warszawa ul. Krucza 50 (1 piętro).
DLA KOGO: zorganizowane grupy uczniów ze Szkół Publicznych
JAK ZAPISAĆ GRUPĘ: obowiązuje rejestracja przez formularz online dostępny tutaj – https://outlook.office365.com/owa/calendar/CDTdlaklas@pfr.pl/bookings (o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń)

Bajek Lema ciąg dalszy

Zaprogramuj swoją opowieść

Uczestnicy tworzą prostą animację, projektują i programują bohaterów swojej historii. Podczas zajęć przedstawiają różne sposoby radzenia sobie z uczuciem złości. Warsztat łączy naukę podstaw programowania wizualnego dla najmłodszych(w programie Scratch Jr.) z komunikacją bez przemocy (NVC).

Bajek Lema ciąg dalszy

Gra w emocje

Warsztat pomyślany jest jako kontynuacja/rozwinięcie warsztatów „Zaprogramuj swoją opowieść”. Uczestnicy warsztatu tworzą prostą grę komputerową w temacie radzenia sobie z emocjami z wykorzystaniem programu Scratch Jr. Grupy mogą podejść do warsztatu bez uczestnictwa w innych, ale rekomendowane jest zapisanie się na  warsztat "Zaprogramuj swoją opowieść".

Bajek Lema ciąg dalszy

Wyprawa robotów

Warsztat ma na celu zapoznanie uczestników z podstawami programowania robotów. Podczas zajęć uczestnicy samodzielnie wymyślą i zaprogramują trasę robota edukacyjnego. używając komend ruchu, reakcji, zmiany świateł i dźwięków. Po poznaniu wszystkich funkcji robota, grupa zastanowi się nad możliwością wyposażenia robota w zalążki sztucznej inteligencji - system samodzielnego podejmowania decyzji w oparciu o mechanizmy zmiennych i drzewek warunkowych lub w mechanizm autonomicznego omijania przeszkód.

Bajek Lema ciąg dalszy

Robopies

Warsztat ma na celu zapoznanie uczestników z podstawami programowania robotów. Warsztat pomyślany jest jako kontynuacja/rozwinięcie warsztatów „Wyprawa robotów”. Podczas zajęć uczestnicy zaprogramują robo-psa posługując się robotem edukacyjnym oraz zaawansowanymi opcjami programistycznymi takimi jak instrukcje warunkowe i pętle. Uczestnicy zaprogramują robota korzystając z komend ruchu, reakcji, zmiany świateł i dźwięków. Po poznaniu wszystkich funkcji robota, grupa postara się stworzyć tor przeszkód dla robo-psa, który wykorzystywać będzie bardziej zaawansowane opcje programistyczne. Warsztat łączy podstawy programowania z refleksją o opiece nad zwierzętami. Grupy mogą podejść do warsztatu bez uczestnictwa w innych, ale rekomendowane jest zapisanie się najpierw na warsztat „Wyprawa robotów”.

 

Bajek Lema ciąg dalszy

Zrób swoją grę

Uczestnicy warsztatu tworzą swoją własną grę, ucząc się przy tym najważniejszych komend używanych w nauce programowania oraz metod analizy i poprawiania programistycznych błędów.

Bajek Lema ciąg dalszy

Remix gry

Warsztat pomyślany jest jako kontynuacja/rozwinięcie warsztatów „Zrób swoją grę”. Na zajęciach uczestnicy poznają podstawowe pojęcia i zasady związane z programowaniem i tworzeniem gier za pomocą różnego rodzaju narzędzi i języka programowania wizualnego Scratch. Uczestnicy w ramach kursu zmodyfikują stworzone wcześniej gry komputerowe. Podczas ich modyfikacji poruszony zostanie temat praw autorskich oraz udostępniania treści i multimediów w Internecie. Uczestnicy dowiedzą się dzięki temu, na co powinni uważać wykorzystując treści pobrane z Internetu. Grupy mogą podejść do warsztatu bez uczestnictwa w innych, ale rekomendowane jest zapisanie się najpierw na warsztat „Zrób swoją grę”.

Bajek Lema ciąg dalszy

Zaprojektuj szkołę marzeń

Uczestnicy wcielają się w rolę projektantów szkoły przyszłości i projektują jej model z wykorzystaniem programu do modelowania 3D. Uczestnicy poznają możliwości zastosowania tej technologii, takie jak druk 3D, rzeczywistość wirtualna (VR) czy rzeczywistość rozszerzona (AR).

Bajek Lema ciąg dalszy

Cyfrowa przedsiębiorczość

Uczestnicy pracując w grupach stają się przedsiębiorcami – twórcami sklepu internetowego. Muszą przygotować strategię sprzedaży na podstawie dostępnych danych, a także podejmować decyzje biznesowe. Warsztaty łączą wiedzę o funkcjonowaniu e-commerce oraz biznesu i wspierają edukację z obszaru przedsiębiorczości.

 

Rejestracja na warsztaty jednorazowe dla klas

Serdecznie zapraszamy do rejestracji. Zgłoszenia dokonuje nauczyciel/opiekun poprzez formularz: REJESTRACJA

Udostępniamy dla Państwa możliwość zapisu na zajęcia zaplanowane do końca listopada.

place-icon-1

Dla nauczycieli

Dla nauczycieli i edukatorów przygotowaliśmy cykl zajęć „Piątki dla nauczycieli w CDT”. W trakcie warsztatów online uczestnicy i uczestniczki – nauczyciele wszystkich poziomów kształcenia, w tym także szkół specjalnych, zdobędą wiedzę i umiejętności, które pomogą im w prowadzeniu efektywnej edukacji na odległość.

Odwiedzając nas:

 • Poznasz narzędzia wspierające przygotowanie i prowadzenie zajęć zdalnych.
 • Dowiesz się jak angażować uczniów i oceniać ich pracę, a także jak korzystać z nowych technologii w codziennej pracy dydaktycznej.
 • Uzyskasz wsparcie metodyczne i nauczysz się prowadzić zajęcia w nurcie STEAM.
 • Otrzymasz narzędzia dydaktyczne do pracy z dziećmi i młodzieżą.
 • Poznasz innych edukatorów, otwartych na wymianę doświadczeń.
about-img-3
Oferta dla nauczycieli

"Piątki dla Nauczycieli w CDT", to cykl warsztatów online, który stworzyliśmy w ścisłej współpracy z edukatorami i nauczycielami. Tematyka zajęć idealnie odpowiadała na ich aktualne potrzeby, dostarczając uczestnikom mnóstwa inspiracji. Wspólnie udało nam się stworzyć niezwykle wartościowy projekt, który cieszy się coraz większą popularnością.

Podczas warsztatów online „Piątki dla nauczycieli w CDT” uczestnicy zdobywali cenną wiedzę i umiejętności, które pomagały im w prowadzeniu nowoczesnej i efektywnej edukacji. Pomagaliśmy nauczycielom w motywowaniu swoich uczniów do nauki, ćwiczyliśmy wspólnie umiejętności kreatywnego pisania, pokazywaliśmy jak sprytnie włączać nowe technologie do procesu nauczania.

Kiedy? Zajęcia odbywają co tydzień, w każdy piątek roku szkolnego w godz. popołodniowych.

Gdzie? Dołącz klikając w link: https://cedet.clickmeeting.com/piatki-dla-nauczycieli

Wszystkie materiały są dostępne na naszym YouTube oraz w naszej Bazie Wiedzy.

 

Narzędzia TIK w pracy z uczniem z SPE

Rok szkolny 2020/2021 w liczbach

 

- W 31 zajęciach uczestniczyło 3000 nauczycieli z całej Polski.

- W tworzenie projektu zaangażowało się aż 18 edukatorów.

- W rezultacie powstało 50 godzin nagrań z materiałami dydaktycznymi, które znajdują się na naszym kanale YouTube  oraz w naszej Bazie Wiedzy.

 

 

Baza wiedzy
offer-img-adults

Zajęcia dla seniorów

Projekt „Cyfrowi Debiutanci – oswajamy technologie” umożliwia osobom w dojrzałym wieku zdobycie nowych umiejętności w zakresie korzystania z nowych technologii i pomaga przełamać obawy związane z korzystaniem z nich.

Uczestników zajęć wprowadzamy w świat aplikacji, poczty elektronicznej i bezpieczeństwa w Internecie.

Prowadzimy bezpłatne kursy w formie online, a zgromadzone materiały udostępniamy w naszej Bazie Wiedzy.

Aby być na bieżąco z ofertą dla Cyfrowych Debiutantów, warto śledzić nasze kanały w mediach społecznościowych − zapraszamy na Fanpage Centralnego Domu Technologii na Facebooku.

Odwiedzając nas:

 • Nauczysz się podstaw, które pozwolą Ci świadomie korzystać z komputera i smartfona.
 • Rozwiniesz swoje kompetencje cyfrowe i zgłębisz wiedzę o nowych technologiach.
 • Zobaczysz, jak wykorzystywać dostępne aplikacje w życiu codziennym.
 • Poznasz zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.
offer-img-senior
Warsztaty online

W ramach projektu "Cyfrowi Debiutanci - Oswajamy Technologie" organizujemy warsztaty online. Spotkania są bezpłatne i trwają 90 minut. Ich uczestnicy uczą się podstaw bezpiecznego korzystania z komputera i smartfona, a także poznają przydatne aplikacje i popularne komunikatory.

Kiedy? Zajęcia odbywają co tydzień, w każdą środę w godz. 14:30 – 16:00.

Gdzie? Dołącz klikając w link: https://cedet.clickmeeting.com/oswajamy-technologie

Korzystamy z cookies. Kontynuując wyrażasz zgodę na naszą  Politykę Prywatności i Cookies