Centralny Dom Technologii

Oferta

offer-img-adults

Dla dzieci i młodzieży

Zajęcia w Centralnym Domu Technologii realizowane są w metodyce STEAM. To innowacyjny model nauczania rozwijający kompetencje przyszłości takie jak umiejętności krytycznego i projektowego myślenia, dociekania i analizowania, współpracy i kreatywności. Budowanie tych kompetencji w ramach modelu STEAM odbywa się przez zdobywanie praktycznych umiejętności z zakresu nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki. Autorskie programy zajęć przygotowane są w oparciu o szereg konsultacji, doświadczenie i wiedzę merytoryczną zespołu programowego. 

W roku szkolnym 2023/24 zapraszamy uczniów na między innymi na zajęcia z Cyberbezpieczeństwa.

Odwiedzając nas:

 • Dzieci i młodzież rozwiną swoje kompetencje cyfrowe i zgłębią świat nowych technologii.
 • Zobaczą, jak wykorzystywać nowe technologie w edukacji.
offer-img-adults
Cykl zajęć "Cyberbezpieczni"

W odpowiedzi na wyzwania, które pojawiają się w naszej cyfrowej rzeczywistości stworzyliśmy ogólnopolski program rozwoju kompetencji uczniów i nauczycieli „Cyberbezpieczni". W ramach projektu realizujemy kursy i warsztaty na naszych autorskich scenariuszach.

Dla uczniów przygotowaliśmy cykl zajęć dostosowanych do wieku uczestników - zapraszamy uczniów starszych klas szkół podstawowych w wieku 12-15 oraz uczniów szkół ponadpodstawowych 16-19 lat.

Warsztaty są realizowane w formule 2 x 90 min. w formule stacjonarnej w CDT lub online na terenie całego kraju.

Tematyka kursu:

Moduł 1. Cyberbezpieczeństwo

- bezpieczeństwo haseł;

- rodzaje oszustw - analizujemy wiadomości phishingowe;

- bezpieczne przesyłanie danych i dokumentów-  szyfrowanie plików;

- bezpieczny software - jakie programy i narzędzia pomogą mi chronić swój komputer?

- bezpieczne nawyki - co zrobić aby pozostać bezpiecznym?

Moduł 2. Media społecznościowe

- zagrożenia i zalety mediów społecznościowych;

- moja prywatność a obecność w social media - jak być online i jednocześnie chronić swoją prywatność;

- profilowanie, targetowanie i manipulacje - jak nie dać się algorytmom profilującym?

Moduł 3. Manipulacje

- jak rozpoznać fake newsa?

- metody manipulacji i jak się przed nimi obronić?

- bezpieczny online i offline - jak internetowe narzędzia mogą pomóc nam być bezpiecznym?

 

Kurs Cyberbezpieczni w pigułce:

Dla kogo? Grupy uczniów ze szkół podstawowych z całej Polski.

Co? Kurs obejmuje 2 spotkania warsztatowe po 90 minut każde. Do wyboru jest jedna z dwóch ścieżek dostosowanych do grupy wiekowej uczestników.

Gdzie? Zajęcia odbywają się stacjonarnie w naszej siedzibie przy ul. Kruczej 50 w Warszawie oraz w placówkach edukacyjnych na terenie całego kraju, a także w formie online na platformie Zoom.

Warsztaty mogą być prowadzone przez edukatorów CDT oraz nauczycieli certyfikowanych przez CDT (jak otrzymać certyfikat?)

Kiedy? Kursy rozpoczynamy we wrześniu 2023 r. Każda zarejestrowana grupa zobowiązuje się do uczestnictwa w pełnym kursie. Program realizujemy do 30 grudnia 2023 r.

Jak się zapisać? Zgłoszenia dokonuje nauczyciel/opiekun grupy przez kalendarz.

Ile to kosztuje? Wszystkie zajęcia są bezpłatne dla uczniów. Projekt "Cyberbezpieczni – ogólnopolski program rozwoju kompetencji uczniów i nauczycieli” jest współfinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Co warto wiedzieć przed zajęciami?

Warsztaty odbywają się w wersji zdalnej − klasa łączy się zdalnie z edukatorem i aktywnie uczestniczy w zajęciach.

Po zapisie na zajęcia zachowaj link do spotkania, który otrzymasz mailem wraz z potwierdzeniem zapisu na zajęcia.

Jak przygotować się na zajęcia?

Przed rozpoczęciem zajęć przygotuj:

- jeden komputer z rzutnikiem lub duży ekran,

- sprawną kamerę, mikrofon i głośniki

- sprzęty dla uczestników – komputery, tablety lub smartfony z podłączeniem do Internetu i aktualną wersją przeglądarki Google Chrome.

Zamiast sprzętów szkolnych, uczestnicy mogą także posługiwać się własnymi smartfonami. 

Ważne! Przed zajęciami koniecznie prześlij mailem na adres: [email protected] skan lub zdjęcie podpisanej listy obecności. Wzór listy jest dostępny pod tym linkiem.

Warsztaty „Wizja przeszłości”

Zapraszamy nauczycieli do zapisania uczniów (od klasy 6 szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych) jeszcze w czerwcu, na niezwykłe bezpłatne stacjonarne warsztaty w ramach projektu „Wizja przeszłości”. Na uczestników będzie czekało 30 nowoczesnych stanowisk VR (fotele i gogle VR).

Warsztaty „Wizja przeszłości” to nauka historii w nowoczesnej formie połączona z wykorzystaniem elementów metodyki STEAM i design thinking - uczniowie będą pracować problemowo, poznając zagadnienia związane z okolicznościami historycznymi i geopolitycznymi tego okresu.

W trakcie zajęć uczestnicy poznają historię transatlantyku MS „Piłsudski”, który w 20-leciu międzywojennym nazywany był „pływającą ambasadą polskiej kultury”. Jego wnętrza i wyposażenie zaprojektowało 79 polskich artystów i architektów. Był krzykiem polskich przedstawicieli kultury obwieszczającym całemu światu, że Polska znów istnieje i nawiązując do swojej tradycji, sztuki ludowej i folkloru, buduje nowoczesny styl zwany polskim art deco oraz polski styl narodowy. Ci sami artyści w 1925 r. w Paryżu zdobyli rekordową liczbę nagród i wyróżnień, a Polski pawilon uznany został za najlepszy na całej wystawie światowej. Zajęcia, których osią narracji będzie „Piłsudski” oraz sztuka na jego pokładzie będą także nawiązywały do 100. rocznicy powstania i zaprezentowania polskiego pawilonu oraz wielkiego sukcesu polskich artystów na Międzynarodowej Wystawie w 1925 roku w Paryżu.

Dla kogo? Grupy uczniów od klasy 6 szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych z całej Polski.

Co? Spotkanie warsztatowe trwają 90 minut.

Gdzie? Zajęcia odbywają się stacjonarnie w Centralnym Domu Technologii przy ul. Kruczej 50 w Warszawie

Kiedy? Warsztaty rozpoczynamy od września 2023 r. Każda zarejestrowana grupa zobowiązuje się do uczestnictwa. Program realizujemy do 30 grudnia 2023 r.

Jak się zapisać? Zgłoszenia dokonuje nauczyciel/opiekun grupy wypełniając formularz online 

Ile to kosztuje? Wszystkie zajęcia są bezpłatne dla uczniów. Projekt „Wizja przeszłości dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Edukacja Kulturalna 2023.

Więcej informacji o projekcie „Wizja przeszłości” na stronie www.fundacjapfr.pl/wizja-przeszlosci 

 

 

Cykl zajęć "Cyfrowy Kierunkowskaz"

Projekt "Cyfrowy Kierunkowskaz" realizowany jest w ramach Programu "Młodzi kompetentni warszawiacy w swoim mieście 2022-2023".

Warsztaty kierujemy do zorganizowanych grup uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych znajdujących się w obrębie m. st. Warszawy.

Przygotowaliśmy aż 6 kursów dla dzieci i młodzieży w różnym wieku (od 7 do 18 lat). 

Wszystkie kursy kształtują umiejętności przyszłości, takie jak współpraca z innymi, inteligencja emocjonalna, rozwiązywanie złożonych problemów, kompetencje cyfrowe, myślenie krytyczne oraz kreatywność.

Dodatkowo uczestnicy kursów:

- poznają podstawowe komendy programistyczne i nauczą się tworzyć proste, autonomiczne programy,
- poznają zasady działania obwodów elektrycznych i płytek programistycznych,
- poznają metody prowadzenia konsultacji miejskich i społecznych oraz idee społecznego projektowania przestrzeni,
- poznają zasady działania obwodów elektrycznych
- nauczą się konstruować i programować interaktywne neony,
- zaprogramują wirtualnego przewodnika po Warszawie lub system autonomicznego transportu miejskiego.

Serdecznie zapraszamy do rejestracji. Zgłoszenia dokonuje nauczyciel/opiekun.

Projekt Cyfrowy Kierunkowskaz w pigułce:

 • DLA KOGO: Grupy uczniów z warszawskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, dzieci i młodzież zamieszkała na terenie m. st. Warszawy.
 • CO: Kurs obejmujący do 4 lekcji realizowany podczas 2 spotkań warsztatowych po 90 minut każde. Do wyboru jedna z sześciu oferowanych ścieżek, dostosowanych do grupy wiekowej uczestników.
 • GDZIE: Zajęcia odbywają się stacjonarnie w naszej siedzibie przy ul. Kruczej 50 w Warszawie. Centralny Dom Technologii znajduje się na 1. piętrze budynku CeDeT. W przypadku kwarantanny/zdarzeń losowych dopuszczamy możliwość przeprowadzenia niektórych warsztatów w formie online lub hybrydowej.
 • KIEDY: Każda zarejestrowana grupa zobowiązuje się do uczestnictwa w pełnym kursie (np. 2 kolejne poniedziałki o godz. 9:00 lub 2 kolejne piątki o godz. 11:00). Program będziemy realizować do 30 czerwca 2023.
 • JAK ZAPISAĆ GRUPĘ: Zgłoszenia dokonuje nauczyciel/opiekun grupy poprzez kalendarz dostępny online pod linkiem: https://cdt.pl/informacje.html#kalendarz
 • ILE KOSZTUJE: Wszystkie zajęcia w ramach projektu Cyfrowy Kierunkowskaz są bezpłatne. Projekt Cyfrowy Kierunkowskaz jest współfinansowany ze środków Urzędu m. st. Warszawy.
Dzieci

Programowalne historie

W czasie kursu uczniowie zapoznają się z podstawami programowania wizualnego oraz zasadami tworzenia historii, opowieści oraz fabuł (np. fabuły gry komputerowej). Uczestnicy uczą się podstaw programowania w ogólnodostępnym środowisku Scratch Jr. Poznanie i wykorzystanie tej ogólnodostępnej aplikacji umożliwi również kontynuowanie rozpoczętej nauki programowania (w domu lub w szkole). Podczas pierwszych zajęć, uczestnicy stworzą historie dotyczące radzenia sobie z negatywnymi emocjami oraz bazujące na koncepcji porozumienia bez przemocy (NVC). Celem uczestników będzie refleksja nad tym czy programowanie może nam pomóc z radzeniu sobie ze złością w codziennym życiu i codziennych sytuacjach. Poznanie oprogramowania Scratch Jr. Podczas pierwszych zajęć, umożliwi poznanie kolejnych, bardziej zaawansowanych komend  programistycznych w dalszym toku nauki. Podczas drugich warsztatów, uczestnicy stworzą własną grę w programie Scratch Jr. wykorzystując przy tym pętle, instrukcje  warunkowe oraz wypracowaną wcześniej opowieść.

Dzieci

Wytrenuj swojego robota

W czasie kursu uczniowie zapoznają się z podstawami programowania wizualnego. Uczestnicy uczą się podstaw programowania w obszarze programowania robotów edukacyjnych. W trakcie pierwszych warsztatów w cyklu, uczestnicy poznają roboty edukacyjne Photon, podstawy programowania wizualnego oraz tworzą własne trasy przejazdu robotów, które następnie samodzielnie programują. Po poznaniu podstawowych komend ruchu i funkcjonalności robota, uczestnicy mogą przejść do bardziej zaawansowanych opcji programistycznych. W czasie drugich warsztatów uczestnicy programują „Robopsa” - wykorzystują pętle, instrukcje warunkowe oraz czujniki światła, dźwięku by stworzyć własny program „robota stróżującego”. Tworzenie programu „robopsa” reagującego na komendy, przybliży uczestnikom działanie „sztucznych inteligencji” oraz połączy naukę programowania z tematem dbania o nasze domowe zwierzęta. 

Roboty

Projektowanie miasta przyszłości

Kurs łączy edukację technologiczną i STEAM z zaangażowaniem w idee inteligentnego Miasta. Na pierwszych zajęciach, uczestnicy poznają podstawy projektowania i modelowania przestrzeni miejskiej w 3D - wcielając się w rolę badaczy i projektantów, uczestnicy zdiagnozują najważniejsze potrzeby mieszkańców Warszawy w kontekście przestrzeni miejskiej oraz zaprojektują park przyszłości, którego makietę zbudują w programie do modelowania 3D. Na drugim warsztacie, uczestnicy kursu poznają podstawy programowania oraz konstrukcji obwodów  elektrycznych za pomocą płytki rozwojowej Microbit oraz poprzez tworzenie interaktywnych neonów nawiązujących do historii Warszawy jako „stolicy neonów”.

Dzieci_Roboty

Klasa przyszłości

Kurs łączy edukację technologiczną i STEAM z zaangażowaniem w aranżacje przestrzeni wspólnych (np. szkolnej klasy). Uczestnicy poznają podstawy modelowania i druku 3D oraz obsługi drukarek. Podczas pierwszych warsztatów, uczestnicy zaprojektują własne doniczki do kwiatów (nawiązujące do architektury warszawy, historii szkoły, lub innych elementów lokalnej tożsamości). Wybrana przez nauczyciela doniczka zostanie wydrukowana w prototypowej formie przez obsługę Centralnego Domu Technologii na drukarce 3D. Na drugich warsztatach, uczestnicy kursu otrzymają wydrukowaną doniczkę oraz poznają podstawy programowania oraz konstrukcji obwodów elektrycznych za pomocą płytki rozwojowej Microbit. Z  wykorzystaniem płytki Microbit oraz zestawu czujników SmartHome, uczestnicy stworzą autonomiczny system mierzenia wilgotności i podlewania kwiatków. Kurs ten będzie wartościowy również dla nauczycieli, którzy chcą poznać zasady obsługi drukarki 3D.

uklad_elektroniczny

Robotyczny konstruktor

Robotyczny konstruktor to najnowsze zajęcia w ramach programu Centralnego DomuTechnologii. Podczas cyklu warsztatów, uczestnicy poznają definicję automatyzacji oraz uczą się o wykorzystywaniu robotyki w przemyśle, astronautyce, i medycynie, na przykładzie ramion robotycznych oraz mikrokontrolerów. Podczas pierwszych warsztatów uczestnicy poznają mikrokontrolery Microbit oraz złożą model ramienia robotycznego, które następnie zaprogramują przy użyciu Microbita, do wykonywania określonego programu w przykładowej fabryce robotów. Drugie zajęcia w cyklu, poświęcone zostaną stworzeniu programu sterowania ramieniem z wykorzystaniem funkcji zdalnego sterowania ) oraz tematyce robotycznych protez. Uczestnicy zaprogramują dwa mikrokontrolery, w tym jeden, który reagować będzie na ruch i zmiany położenia ręki. Poprzez umieszczenie kontrolera w rękawicy, uczestnicy będą mogli sterować robotem poprzez ruchy ręką. 

offer_image

Przyjazne miasto

Tematem tego cyklu jest wykorzystanie sztucznej inteligencji i aplikacji do poprawy życia w mieście. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z aplikacjami służącymi poprawie życia w mieście (min. warszawską aplikacją Warszawa 19115 czy belgijską aplikację Lomap) oraz zastanawiają się w jaki sposób mogą wesprzeć proces tworzenia aplikacji poprawiającej życie mieszkańców Warszawy. Podczas pierwszych zajęć, uczestnicy tworzą wirtualnego przewodnika po Warszawie w formie czatbota - Młodzież wybiera najważniejsze ich zdaniem miejsca w stolicy oraz potencjalne pytania, które użytkownicy mogą zadać wirtualnemu przewodnikowi warszawskiemu, by potem połączyć je wzajemnie w edytorze do tworzenia chatbotów. Podczas drugich zajęć, uczestnicy przyglądają się aplikacji Warszawa 19115 by potem, za pomocą procesu design thinking, zaproponować jej nowe funkcje i możliwości, skierowane do warszawskiej młodzieży. Uczestnicy warsztatu prototypują zaproponowane przez nich funkcjonalności oraz tworzą klikany prototyp nowej, udoskonalonej aplikacji.

place-icon-1

Dla nauczycieli

Dla nauczycieli i edukatorów przygotowaliśmy cykl zajęć „Piątki dla nauczycieli w CDT” oraz warsztaty wzmacniające kompetencje zawodowe w zakresie bezpieczeństwa w sieci.

W trakcie warsztatów online uczestnicy i uczestniczki – nauczyciele wszystkich poziomów kształcenia, w tym także szkół specjalnych, zdobędą wiedzę i umiejętności, które pomogą im w prowadzeniu efektywnej edukacji na odległość.

Odwiedzając nas:

 • Poznasz narzędzia wspierające przygotowanie i prowadzenie zajęć zdalnych.
 • Dowiesz się jak angażować uczniów i oceniać ich pracę, a także jak korzystać z nowych technologii w codziennej pracy dydaktycznej.
 • Uzyskasz wsparcie metodyczne i nauczysz się prowadzić zajęcia w nurcie STEAM.
 • Otrzymasz narzędzia dydaktyczne do pracy z dziećmi i młodzieżą.
 • Poznasz innych edukatorów, otwartych na wymianę doświadczeń.
about-img-3
Szkolenia online

"Piątki dla Nauczycieli w CDT", to cykl warsztatów online, który tworzymy w ścisłej współpracy z edukatorami, nauczycielami i praktykami. Tematyka zajęć idealnie odpowiada na aktualne potrzeby, dostarczając uczestnikom mnóstwa inspiracji.

Podczas warsztatów online „Piątki dla nauczycieli w CDT” uczestnicy zdobywają cenną wiedzę i umiejętności, które pomagają w prowadzeniu nowoczesnej i efektywnej edukacji. Pomagamy nauczycielom w motywowaniu swoich uczniów do nauki,oraz pokazujemy jak sprytnie włączać nowe technologie do procesu nauczania.

 • KIEDY: Zajęcia odbywają co tydzień, w każdy piątek roku szkolnego w godz. popołudniowych.
 • GDZIE: online 

Wszystkie materiały są dostępne na naszym YouTube oraz w naszej Bazie Wiedzy.

Szkolenia Laboratorium Edukacji CDT 

Bezpłatne, dwudniowe stacjonarne szkolenia dla nauczycieli.

W ich trakcie poznasz między innymi praktyczne możliwości wykorzystania metody STEAM w sali szkolnej. Nauczysz się pracy z uczniami integrując: naukę (Science), technologię (Technology), inżynierię (Engineering), sztukę (Art) i matematykę (Mathematics).  

Podczas pierwszego dnia samodzielnie przejdziesz przez STEAMowy proces – od zdefiniowania problemu, aż po konstrukcję prototypowego rozwiązania. Oprócz metody STEAM przybliżymy Ci również inne metody tworzenia scenariuszy lekcji i działań edukacyjnych.  

Drugiego dnia poznasz od podstaw narzędzia i technologie, które możesz wykorzystać w STEAMowych lekcjach i projektach. skupimy się na jednym z trzech narzędzi: Drukarki 3D, Mikrokontrolery oraz Roboty edukacyjne.  

 

 • TEMAT: Mikrokontrolery
 • KIEDY: 13-14 marca (poniedziałek-wtorek) w godz. 9:00-15:00
 • GDZIE: Centralny Dom Technologii, ul. Krucza 50, Warszawa (I p. sala T i E)
 • JAK SIĘ ZAPISAĆ: Obowiązuje rejestracja przez formularz online dostępny tutaj https://forms.office.com/e/AxZea2KQKv – (o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń).

O kolejnych warsztatach będziemy informować już wkrótce.


Narzędzia używane w trakcie szkolenia dopasowane są do założeń programu Laboratoria przyszłości i pozwalają na poznanie obsługi technologii i narzędzi dostępnych w ramach tego programu.  
  
Szkolenia są współfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.  

offer-img-adults

Zajęcia dla seniorów

Projekt „Cyfrowi Debiutanci – oswajamy technologie” umożliwia osobom w dojrzałym wieku zdobycie nowych umiejętności w zakresie korzystania z nowych technologii i pomaga przełamać obawy związane z korzystaniem z nich.

Uczestników zajęć wprowadzamy w świat aplikacji, poczty elektronicznej i bezpieczeństwa w Internecie.

Prowadzimy bezpłatne kursy w formie online, a zgromadzone materiały udostępniamy w naszej Bazie Wiedzy.

Aby być na bieżąco z ofertą dla Cyfrowych Debiutantów, warto śledzić nasze kanały w mediach społecznościowych − zapraszamy na Fanpage Centralnego Domu Technologii na Facebooku.

Odwiedzając nas:

 • Nauczysz się podstaw, które pozwolą Ci świadomie korzystać z komputera i smartfona.
 • Rozwiniesz swoje kompetencje cyfrowe i zgłębisz wiedzę o nowych technologiach.
 • Zobaczysz, jak wykorzystywać dostępne aplikacje w życiu codziennym.
 • Poznasz zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.
offer-img-senior
Warsztaty

W ramach projektu "Cyfrowi Debiutanci - Oswajamy Technologie" zorganizowaliśmy warsztaty online. Ich uczestnicy uczyli się podstaw bezpiecznego korzystania z komputera i smartfona, a także poznają przydatne aplikacje i popularne komunikatory.

Uczestnicy zajęć dowiedzieli się:

- jak obsługiwać smartfon

- jak korzystać z przydatnych programów i aplikacji

- jak bezpiecznie poruszać się w internecie

- czym są media społecznościowe i jak z nich korzystać

- jak prosto i szybko załatwiać codzienne sprawy online.

 

Wszytskie warsztaty są zgromadzone i udostępnione w naszej Bazie Wiedzy.

Aby być na bieżąco z ofertą dla Cyfrowych Debiutantów, warto śledzić nasze kanały w mediach społecznościowych − zapraszamy na Fanpage Centralnego Domu Technologii na Facebooku.

Korzystamy z cookies. Kontynuując wyrażasz zgodę na naszą  Politykę Prywatności i Cookies