Rozdanie nagród i wystawa „Wizja Przeszłości” – podsumowanie projektu
Projekt „Wizja przeszłości” to innowacyjne przedsięwzięcie, które zyskało uznanie dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod edukacyjnych oraz technologii, w tym wirtualnej rzeczywistości. Celem projektu było zaangażowanie młodzieży w naukę historii poprzez interaktywne warsztaty, które nie tylko rozwijały umiejętności techniczne, ale także kreatywność uczestników. W tym roku udało nam się zorganizować aż 75 warsztatów, które pomogły 1700 uczniom w przygotowaniu się do konkursu filmowego!
Ten projekt to wyjątkowa inicjatywa edukacyjna mająca na celu zainspirowanie młodzieży do wykorzystania języka filmowego w promocji polskiej kultury. Podczas warsztatów uczestnicy zwiedzali, dzięki goglom VR, MS „Piłsudski” oraz podziwiali sztukę na jego pokładzie. Pracowali oni problemowo, poznając zagadnienia związane z okolicznościami historycznymi i geopolitycznymi tego okresu.
Dawkę wiedzy przygotowaliśmy również dla nauczycieli i edukatorów. Zaprosiliśmy ich na wyjątkowy cykl czterech webinarów „Technologie w edukacji artystycznej”, podczas których uczyliśmy się wykorzystania nowoczesnych narzędzi w edukacji – szczególnie edukacji kulturalnej. Poruszyliśmy tematy związane z rozszerzoną rzeczywistością, digitalizacją zbiorów, sztuką użytkową oraz rozwojem kreatywności u uczniów.
Na koniec projektu, chcąc udowodnić, że interdyscyplinarność to dobry sposób na edukację w obszarze sztuki, zaprosiliśmy młodzież z całej Polski do udziału w konkursie na filmowy spot promujący polską kulturę. Wcześniej jednak, dla każdego młodego filmowca, przygotowaliśmy cykl czterech filmów szkoleniowych, dostępnych na kanale YouTube CDT. To skondensowana dawka wiedzy na temat kinematografii i praktyczne wiadomości techniczne.
Laureatów nagrodziliśmy podczas uroczystej Gali, która odbyła się w połowie grudnia w Centralnym Dom Technologii w Warszawie. Wydarzenie to zgromadziło wielu zainteresowanych, którzy mogli zapoznać się z efektami pracy młodych twórców oraz z ich pomysłami na przyszłość. Podczas Gali urządziliśmy również pokaz zwycięskich dzieł młodych filmowców oraz wystawę VR.
To jeden z tych dni, kiedy w końcu można obejrzeć owoce swojej pracy. Szczerze mówiąc, dzisiejsza frekwencja oraz liczby warsztatów i uczestników, które nam udało się zgromadzić napawają optymizmem na kolejne lata
– mówił Karol Izdebski, koordynator Projektu.
Projekt „Wizja Przeszłości” nie tylko wzbogacił wiedzę historyczną uczestników, ale również pokazał, jak ważne jest łączenie tradycji z nowoczesnymi technologiami w edukacji. Dzięki temu młodzież mogła odkrywać historię w sposób angażujący i inspirujący, co z pewnością wpłynie na ich postrzeganie kultury i dziedzictwa narodowego.
Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury. Patronem honorowym zostało Narodowe Centrum Kultury. Partnerzy merytoryczni: Fundacja Koncept Kultura, Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, Centrum Archiwistyki Społecznej, Ei System. Patronat medialny: Głos Nauczycielski, Polskie Radio Dzieciom.