Codzienna dawka technologii Opublikowano: 15 października 2021

Czyste powietrze w Centralnym Domu Technologii

Walka z zanieczyszczeniem powietrza to jedno z największych wyzwań, przed którymi stają praktycznie wszystkie zarówno małe jak i duże miasta w Polsce. Zanieczyszczenie powietrza powoduje nie tylko złe samopoczucie, ale również znaczny wzrost ryzyka wystąpienia poważnych chorób. Jeden z czujników kontrolujących jakość powietrza marki Airly, znajduje się w siedzibie Centralnego Domu Technologii.

Airly

Smogiem nazywamy gęste zanieczyszczenie powietrza, które przypomina mgłę, a w którym zawieszone są pyły i gazy niebezpieczne dla zdrowia. Na zmaganie się ze smogiem jesteśmy najbardziej narażeni w bezwietrznej pogodzie oraz zimą, gdy stosunkowo wiele osób wsiada do samochodów, a także – co wciąż powszechne – używa starych pieców do ogrzewania swoich gospodarstw domowych. Najgorzej jest rano i wieczorem, podczas wzmożonego ruchu komunikacyjnego.

W smogu znajdują się substancje rakotwórcze, toksyczne, ograniczające dotlenianie organizmu, podrażniające drogi oddechowe, powodujące choroby układu krążenia i zaostrzające choroby rozmaitych układów organizmu.

Co oznaczają poszczególne oznaczenia zanieczyszczeń powietrza? 

  • PM2.5 to cząstki pyłu o średnicy do 2.5 mikrometra, przenikające przez ściany naczyń komórkowych, do dróg oddechowych i płuc, 
  • PM10 to cząstki pyłu o średnicy do 10 mikrometrów, docierające do górnych dróg oddechowych i płuc, 
  • B(a)P oznacza benzo(a)piren, rakotwórczy związek chemiczny mający zdolność kumulowania się w organizmie, 
  • NO2 - dwutlenek azotu, toksyczny gaz podrażniający drogi oddechowe, ograniczający dotlenienie organizmu.

O Airly:

Firma Airly dostarcza kompletny system monitoringu i prognozy jakości powietrza, który skuteczne wspomaga walkę ze smogiem. Kompletny system monitoringu powietrza Airly obejmuje sieć ponad 4000 własnych czujników w 30 krajach, które co 5 minut, przez całą dobę, dokonują starannych pomiarów. Dokładne dane o zanieczyszczeniach powietrza raportowane są w czasie rzeczywistym. Firma współpracuje z ponad 400 gminami i wieloma miastami, takimi jak np. Ateny, Berlin, Dżakarta, Kraków czy Londyn. Aplikacja Airly pozwala na wyszukiwanie sensorów w okolicy i śledzenie pomiarów w czasie rzeczywistym.