Przejdź do treści
Aktualności Data publikacji: 23 kwietnia 2025

Eko-robotyczne warsztaty w CDT z okazji Dnia Ziemi!

Autor Oliwia Łapka Specjalistka ds. komunikacji | Fundacja PFR | Centralny Dom Technologii
Centralny Dom Technologii

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, przygotowaliśmy wyjątkowe bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży, które połączyły tematykę ochrony środowiska z nowoczesnymi technologiami. Zajęcia odbyły się stacjonarnie w CDT i cieszyły się dużym zainteresowaniem młodych uczestników. Tym razem pod lupę wzięliśmy nie tylko wodę, ale także świat zwierząt i ich elektronicznych pomocników!

Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy, które realizowały różne, choć równie ekscytujące zadania! Wszyscy zaczęli swoją przygodę w Ogrodzie Saskim. Pierwsza z grup wyruszyła na poszukiwania obiektów bionicznych, które można zaobserwować w parku. Druga z nich rozwiązywała eko-krzyżówkę, szukając odpowiedzi wśród zielonych alejek. Następnie, wszyscy wspólnie wróciliśmy do Centralnego Domu Technologii, gdzie odbyła się dalsza część warsztatów. Nie zabrakło również poczęstunku!

Uczestnicy warsztatów zastanawiali się nad tym, jaką rolę we współczesnym świecie odgrywają zwierzęta i w jaki sposób technologia może je wspierać. Jedna z grup, pod okiem doświadczonych trenerów zaprojektowała i zaprogramowała robotycznego psa, którego zadaniem jest ochrona budynków przed włamywaczami. Przy okazji dzieci poznawały podstawy kodowania oraz uczyły się pracy zespołowej, kreatywnego myślenia i odpowiedzialnego korzystania z technologii w formule STEAM. Warsztaty połączyły naukę z zabawą, rozwijając wyobraźnię i poczucie sprawczości u najmłodszych.

Druga grupa mierzyła się z równie fascynującym wyzwaniem. Źródłem inspiracji była historia małży z warszawskie studni "Gruba Kaśka" - naturalnych strażników czystości warszawskiej wody. Uczestnicy dowiedzieli się, czym jest biomonitoring i jak małże wykorzystuje się do oceny jakości wody. Następnie wcielili się w role inżynierów i programistów i skonstruowali oraz zaprogramowali własne robomałże, wyposażone w czujniki czystości i jakości wody. Dzięki nim mogliby z powodzeniem przejąć obowiązki skorupiaków i zadbać o czystość wody w stolicy.

Obydwie grupy miały okazję pracować z nowoczesnym sprzętem edukacyjnym, rozwijać kompetencje cyfrowe oraz, co najważniejsze, uczyć się, jak technologia może wspierać ekologię!

Powiązane wydarzenia