Przejdź do treści
Aktualności Data publikacji: 23 stycznia 2025

CDT w trasie po polskich klubach seniora! Edukacja technologiczna pokolenia Silver

Autor Oliwia Łapka Specjalistka ds. komunikacji | Fundacja PFR | Centralny Dom Technologii

4889 km – tyle przejechali edukatorzy i edukatorki CDT, przemierzając Polskę wzdłuż i wszerz, by pokazać seniorom i seniorkom, że technologia może być prosta, bezpieczna i przydatna na co dzień. 14 miejscowości, dziesiątki godzin warsztatów i setki rozmów, które udowodniły, że chęć nauki nie zna wieku! Dzięki warsztatom online wiedza dotarła jeszcze dalej – bez względu na miejsce zamieszkania czy odległość. W sumie w zajęciach stacjonarnych i online wzięło udział 481 uczestników, a misja edukowania odbiła się szerokim echem… Nie tylko w salach warsztatowych. Podczas spotkań uczestnicy i uczestniczki zgłębiali tajniki obsługi smartfonów, komputerów i Internetu. Uczyli się, jak robić bezpieczne zakupy online, korzystać z bankowości internetowej czy planować podróże z pomocą nowych technologii.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że mimo wzrostu kompetencji cyfrowych wśród seniorów, nadal istnieje znaczna grupa osób, które nie potrafią korzystać z nowych technologii. Używanie narzędzi cyfrowych i Internetu uznało za zanadto skomplikowane aż 37% badanych seniorów1. Dokładając do tego rosnącą popularność e-usług, takich jak e-zakupy, e-zdrowie czy e-urzędy, mamy przepis na wykluczenie cyfrowe. W związku z tym edukacja osób 60+ w zakresie obsługi komputerów i smartfonów staje się kluczowa dla ich integracji społecznej. Z takiego założenia wyszła Fundacja PFR organizując drugą edycję projektu „Cyfrowi Debiutanci”.

Inicjatywa została skierowana do osób w wieku 60+, a jej celem było umożliwienie zdobycia umiejętności w zakresie korzystania z nowych technologii w codziennym życiu, tym którzy dopiero zaczynali swoją przygodę z komputerami, smartfonami i Internetem. W ramach projektu odbywały się dwudniowe warsztaty stacjonarne na terenie całej Polski, nawet w najmniejszych miejscowościach oraz weekendowe webinaria uzupełniające informacje przedstawione na spotkaniach offline.

Warsztaty i webinaria

Zajęcia prowadzili edukatorzy i edukatorki z Centralnego Domu Technologii, co zapewniło nie tylko fachowe wsparcie, ale także poczucie bezpieczeństwa. Program warsztatów objął zagadnienia dotyczące obsługi komputera i smartfona oraz dbania o ich kondycję. Poruszono także ważne tematy związane z bezpieczeństwem w sieci, ochroną danych osobowych, oprogramowaniem antywirusowym oraz phishingiem. Pokazano jak robić bezpieczne zakupy online, jak nie dać się oszukać, weryfikować strony oraz płacić przez Internet. Szkolenia stacjonarne zostały uzupełnione o webinaria, oferując dodatkowe informacje oraz kolejne przydatne umiejętności cyfrowe.

Technologia dla Seniora – przewodnik krok po kroku

Wszyscy uczestnicy po warsztatach stacjonarnych otrzymali dodatkowy materiał dydaktyczny w postaci przewodnika po nowych technologiach. Praca zbiera i utrwala całą dotychczasową wiedzę zdobytą podczas zajęć oraz uzupełnia ją o dodatkowe źródła edukacyjne. Publikacja  jest dostępna również w formie online. Pobierz „Technologia dla Seniora – przewodnik krop po kroku” arrow_forward TUTAJ arrow_back

Opinie uczestników

Po warsztatach stacjonarnych przeprowadziliśmy ankiety badające poziom wartości merytorycznej i zadowolenia z zajęć. Okazało się, że aż 92% osób biorących udział w badaniu oceniło warsztaty dobrze lub bardzo dobrze. Największą popularnością wśród ankietowanych cieszyły się tematy dotyczące mediów społecznościowych i cyberbezpieczeństwa. Uczestnicy i uczestniczki oceniali tempo i przekaz wiedzy jako adekwatny do wieku odbiorców. „Warsztaty były przejrzyście wytłumaczone, a tematy „skrojone na miarę””, wspominała jedna z uczestniczek. Część z osób dodała, że nowo zdobyte umiejętności wykorzystują podczas codziennego korzystania z technologii, kilka osób samodzielnie założyło np. profil zaufany.

To były intensywny, ale niezwykle satysfakcjonujące miesiące – dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami w tej technologicznej podróży!
Więcej informacji o Cyfrowych Debiutantach znajduje się na stronie arrow_forward TUTAJ arrow_back

Projekt „Cyfrowi Debiutanci” jest realizowany dzięki dofinansowaniu w ramach wieloletniego programu na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025. Edycja 2024


1Fundacja Digital Poland, Przyszłość cyfrowa jest w rękach Polaków 60+, “Business Insider”, https://businessinsider.com.pl/technologie/digital-poland/nowoczesny-senior-krok-w-kierunku-zwiekszenia-kompetencji-cyfrowych/lyhzwsv [dostęp: 23.01.2025]