Centralny Dom Technologii

Oferta

place-icon-4

SMART CITY W CDT

Miejskie Innowacje w CDT to inicjatywa Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju i Centralnego Domu Technologii stworzona we współpracy z polskimi firmami działających w obszarze smart city, której celem jest inspiracja i wychowanie młodego pokolenia w duchu innowacyjności i odpowiedzialności. Poprzez projekt chcemy pokazać, jak dzięki nowym technologiom można efektywniej wykorzystywać dostępne zasoby w celu poprawy jakości życia w mieście i tym samym zapewnić jego zrównoważony rozwój. Projekt obejmuje prezentację wybranych rozwiązań smart city w przestrzeni CDT oraz program edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży.

W showroomie CDT umieszczone są rozwiązania następujących firm:

Seedia  / Airly / Blinkee / Carbonet.pl - iVoting / PFR Nieruchmomości / Pekabex / Pentacomp / Smart Factor / Baromedical technology / The Charging Company

Miejskie Innowacje w CDT:

  • Jednorazowe warsztaty dla dzieci i młodzieży z obszaru smart city
  • Kursy programowania i druku 3D oparte na miejskich innowacjach
  • Wydarzenia społecznościowe
  • Wystawa rozwiązań polskich firm w showroomie CDT
Oferta wynajmu i streaming w CDT
offer-img-innovators
Wirtualny spacer
Miejskie innowacje
Organizacja wydarzeń

Transport miejski - Blinkee

Nowoczesne miasto oznacza szybki i wygodny transport, który jednocześnie jest ekologiczny i niezawodny. Smog, korki, miejsce do zaparkowania oraz rosnące ceny paliwa sprawiają, że nadchodzi era współdzielonych środków transportu. Multimodalny system transportu miejskiego daje wybór i swobodę poruszania się. 

W zależności od tego, ile mamy czasu i energii, możemy wybierać pomiędzy pojazdami z napędem elektrycznym, które zawiozą do celu bez wysiłku lub rowerami, dzięki którym zadbamy o kondycję fizyczną.

Dowiedz się więcej
Organizacja wydarzeń

Transport dronami - Pentacomp

Flightware to innowacyjne oprogramowanie, które umożliwia zarządzanie lotami bezzałogowych statków powietrznych w sposób automatyczny. Poszczególne etapy misji drona odbywają się bez udziału operatora, ale pod jego kontrolą. System jest prosty w obsłudze i relatywnie tani w eksploatacji. W porównaniu do transportu samochodowego drony docierają do celu szybciej, unikając korków i nie emitują dwutlenku siarki. Mogą bezpiecznie dostarczać przesyłki o wadze do 10 kg.

Drony mogą być wykorzystywane np. do transportu, monitorowania czy poszukiwań i ratownictwa.

Dowiedz się więcej
Organizacja wydarzeń

Czyste powietrze - Airly

Walka z zanieczyszczeniem powietrza to jedno z największych wyzwań, przed którymi stają praktycznie wszystkie zarówno małe jak i duże miasta w Polsce. Zanieczyszczenie powietrza powoduje nie tylko złe samopoczucie, ale również znaczny wzrost ryzyka wystąpienia poważnych chorób. Bóle głowy, zaburzenia neurologiczne, alergie, astma a nawet choroby serca czy nowotwory  to tylko niektóre z problemów zdrowotnych, do których przyczynia się smog.  Monitorowanie jakości powietrza pozwala nam reagować i dostosowywać swoje plany do warunków na zewnątrz. 

Dowiedz się więcej
Organizacja wydarzeń

Mała architektura - Seedia

Szukanie dodatkowych funkcjonalności w elementach użytkowych infrastruktury miejskiej to kolejny trend obecny w miastach nowej generacji. Inteligentne elementy infrastruktury są wyposażone w instalacje fotowoltaiczne off-grid. Poza inteligentnymi koszami na śmieci są to także m.in. ławki solarne, solarne wiaty autobusowe i stacje ładowania hulajnóg elektrycznych. 

Kosze na śmieci z sensorem zapełnienia, modułem telemetrycznym i aplikacją do zarządzania pozwalają operatorom na opracowanie efektywnego harmonogramu odbierania odpadów, wyświetlanie informacji o poziomie napełnienia kosza w czasie rzeczywistym, a także automatyczne wytyczanie optymalnej trasy przejazdu, co pozwala oszczędzać czas i zasoby.

Dowiedz się więcej
Organizacja wydarzeń

Budownictwo modułowe - PFR Nieruchomości , Pekabex

Trend wykorzystania prefabrykatów w budownictwie mieszkaniowym pozwala na znacznie szybsze i ekonomiczne  wznoszenie budynków, które jakością nie odbiegają od tradycyjnych.

Prefabrykacja wpisuje się w trend budownictwa zrównoważonego.Pozwala na przeprowadzanie prac budowlanych przez cały rok, na placu budowy potrzeba znacznie mniej pracowników, bowiem gotowe elementy konstrukcyjne zostają dostarczone na miejsce w całości, gotowe do montażu. Toruńskie mieszkania będą wyposażone w zaawansowane instalacje, pozwalające na minimalizowanie zużycia zasobów naturalnych, takich jak woda czy energia.

Dowiedz się więcej
Organizacja wydarzeń

Monitoring - Smart Factor

Smart Factor to firmą technologiczna, która dzięki mobilnemu systemowi mapowania wspiera transformację cyfrową w jednostkach administracji publicznej i przedsiębiorstwach. Ich technologia pozyskiwania danych opiera się na współdziałaniu skanerów laserowych, wysokorozdzielczych kamer 360 oraz precyzyjnego układu geolokalizacyjnego. Dzięki zastosowaniu najnowszej generacji algorytmów sztucznej inteligencji, Smart Factor dostarcza usługi cyfrowe najwyższej jakości, które nie ograniczają się jedynie do pozyskiwania danych. Firma tworzy oprogramowanie zgodne z najnowszymi standardami, wykorzystujące potencjał chmury obliczeniowej oraz skutecznie obsługujące procesy biznesowe samorządów oraz przedsiębiorstw infrastrukturalnych.  Wizją Smart Factor jest stworzenie mostu między zaawansowanymi technologiami, a ich efektywnym wdrażaniem i wykorzystywaniem, poprzez dostarczenie zintegrowanej informacji o infrastrukturze i przestrzeni.

Dowiedz się więcej
Organizacja wydarzeń

Partycypacja obywatelska - Carbonet

Partycypacja społeczna to niezbędny element inteligentnego miasta. Kontakt mieszkańców z władzami to odbywa się oprócz spotkań poprzez wyrażanie opinii w formie głosowania. Pierwsza w Polsce aplikacja do głosowania z wykorzystaniem Blockchain sprawia, że proces ten, pozostając anonimowy i bezpieczny, staje się szybki i wygodny. Umożliwia głosowanie przez Internet, w tym również przez smartfony, a tożsamość głosujących zostaje potwierdzona w sposób silny, jednoznaczny i bezpieczny.

Dowiedz się więcej
Organizacja wydarzeń

Dezynfekcja - Baromedical Technology

Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje dezynfekcję rąk jako jeden z podstawowych sposobów na powstrzymanie rozprzestrzeniania się chorobotwórczych drobnoustrojów. Bezdotykowa stacja dezynfekująca sprawia, że proces ten staje się prosty i bezpieczny.  Poza najważniejszą funkcją, jaką jest skuteczna dezynfekcja dłoni, stacje dezynfekujące są wyposażone w bezdotykowy termometr do pomiaru temperatury ciała, czujniki mierzące podstawowe parametry powietrza oraz ekrany multimedialne do wyświetlania ważnych informacji. Wszystkie parametry stacji mogą być sterowane zdalnie za pomocą aplikacji.

Dowiedz się więcej
Organizacja wydarzeń

Zielona energia- The Charging Company

Sposobem na zapobieganie negatywnym zmianom środowiska i jednoczesne generowanie oszczędności jest użycie sprzętu i akcesoriów wykorzystujących technologie solarne. Dzięki takim rozwiązaniom nie trzeba iść na kompromis pomiędzy wygodą a ekologią: odnawialne źródła energii są wystarczająco efektywne i dostępne.

Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies. Kontynuując wyrażasz zgodę na naszą  Politykę Prywatności i Cookies